Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

E di që do mendoni që nuk është e nevojshme të shkruhet një recetë për këtë pjatë kaq të njohur në vendin tonë, por sot mendova tju sjell versionin tim të kësaj pjate. Mund të shtoni edhe mish të grirë nëse dëshironi, por mos harroni kaloritë miqtë e mi ;). Le të kalojmë tek receta pa humbur kohë .

Yields4 Servings
Prep Time10 minsCook Time1 hr 5 minsTotal Time1 hr 15 mins
Produktet Kryesore
Garniturë(opsionale)
1
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht pregatisni të gjithë përbërësit.Pastroni dhe preni në copa të vogla qepën, qepën e njomë, domatet, hudhrat, majdanozin dhe koriandrën.

2
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni pjanurën në nxehtësi mesatare dhe vendosni në të një tigan të thellë me pak vaj ulliri.Shtoni fillimisht hudhrat dhe qepën dhe lërini pak minuta derisa të zbuten dhe më pas shtoni qepët e njoma, misrin, fasulet, domatet, orizin, majdanozin, koriandrën, kripën, piperin. Përziejini për disa minuta dhe më pas lëreni në qetësi.

3
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Specat e kuq i pastroni, i ndani përgjysëm dhe vendosini në një tepsi të thellë .Para se të vendosni mbushjen hidhni pak kripë sipër specave.Mos harroni të shtoni ujin në tepsi në raport 1:1 me orizin.Pjekja në furrë në temperaturë 180ᵒC për afërsisht 45 Minuta.

4
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Para se ti shërbeni mund të shtoni sipër djathin dhe majdanozin e freskët.

Ingredients

Produktet Kryesore
Garniturë(opsionale)

Directions

1
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht pregatisni të gjithë përbërësit.Pastroni dhe preni në copa të vogla qepën, qepën e njomë, domatet, hudhrat, majdanozin dhe koriandrën.

2
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni pjanurën në nxehtësi mesatare dhe vendosni në të një tigan të thellë me pak vaj ulliri.Shtoni fillimisht hudhrat dhe qepën dhe lërini pak minuta derisa të zbuten dhe më pas shtoni qepët e njoma, misrin, fasulet, domatet, orizin, majdanozin, koriandrën, kripën, piperin. Përziejini për disa minuta dhe më pas lëreni në qetësi.

3
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Specat e kuq i pastroni, i ndani përgjysëm dhe vendosini në një tepsi të thellë .Para se të vendosni mbushjen hidhni pak kripë sipër specave.Mos harroni të shtoni ujin në tepsi në raport 1:1 me orizin.Pjekja në furrë në temperaturë 180ᵒC për afërsisht 45 Minuta.

4
Speca të mbushura - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Para se ti shërbeni mund të shtoni sipër djathin dhe majdanozin e freskët.

Speca të mbushura