Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Të shijshme sa s’ka më, lakrat e përgatitura si sarma janë padyshim një ndër gatimet më fantastike shqiptare.

Sarma
Yields1 Serving
Prep Time3 hrs 21 minsCook Time1 hr 30 minsTotal Time4 hrs 51 mins
Perberesit
Perberesit
1
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lakrën vendoseni në një tenxhere me ujë dhe ziejini për 15 minuta. Pasi të ketë zier ndani gjethet dhe nisni përgatitjen e mbushjes.

2
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni një tenxhere në zjarr, shtoni vaj ulliri ose gjalp dhe kaurdiseni qepën e grirë hollë derisa volumi i saj të bjerë.

3
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni orizin, vijoni kaurdisjen e më pas shtoni salcën e domates, kripën dhe piperin.

4
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kaurdisini të gjitha bashkë dhe shtoni mishin e grire, jepini nje te kaurdisur dhe shtoni një gotë ujë dhe lëreni të ziejë derisa uji të avullojë. Nisni mbushjen e sarmave.

5
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni gjethet e lakrës, hapet në tavolinën e kuzhinës, shtypet kërcelli. Vendoset mbushja në fillim të gjethes dhe mbështillen anët dhe rrotullohet në formë roleje.

Ingredients

Perberesit

Directions

Perberesit
1
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lakrën vendoseni në një tenxhere me ujë dhe ziejini për 15 minuta. Pasi të ketë zier ndani gjethet dhe nisni përgatitjen e mbushjes.

2
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni një tenxhere në zjarr, shtoni vaj ulliri ose gjalp dhe kaurdiseni qepën e grirë hollë derisa volumi i saj të bjerë.

3
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni orizin, vijoni kaurdisjen e më pas shtoni salcën e domates, kripën dhe piperin.

4
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kaurdisini të gjitha bashkë dhe shtoni mishin e grire, jepini nje te kaurdisur dhe shtoni një gotë ujë dhe lëreni të ziejë derisa uji të avullojë. Nisni mbushjen e sarmave.

5
Sarma - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni gjethet e lakrës, hapet në tavolinën e kuzhinës, shtypet kërcelli. Vendoset mbushja në fillim të gjethes dhe mbështillen anët dhe rrotullohet në formë roleje.

Sarma