Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Kjo pjatë është kaq e pasur dhe plot aromë. shtresa patatesh, patëllxhanësh, mishi dhe salcë beçameli. Nuk rekomandohet në dietë;)

Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time27 minsCook Time45 minsTotal Time1 hr 12 mins
Perberesit
Beshameli
Pergatitja
1
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatitni perimet: prisni patëllxhanët në trashësi 1 cm. Marinoni me kripë dhe lëreni mënjanë për 20 Minutes. Ndërkohë qëroni patatet dhe i prisni në feta.
Lani patellxhanet mire dhe thajini. Skuqni patëllxhanët dhe patatet derisa të marrin një ngjyrë të artë. Transferoni në një peshqir ose leter për të hequr vajin e tepert.

2
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatitni përzierjen e mishit: ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh në nxehtësi mesatare. Shtoni qepë të copëtuar dhe kaurdiseni për 4 Minutesminuta. Shtoni hudhër të shtypur dhe kaurdiseni për 3 Minutes minuta më shumë.

3
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni mishin dhe gatuajeni, duke e përzier, derisa viçi të mos jetë më rozë. Hidhni kripë, piper dhe trumzë, trazojini mirë. Shtoni domate dhe përzieni. Shtoni salcën e domates dhe trazojini mirë. Shtoni uje përzieni dhe lëreni të ziejë. Ulni nxehtësinë në të ulët dhe ziejini derisa të trashen. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni mënjanë.

Pergatitja e Beshamelit
4
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatitni salcën e besamelit: ngrohni qumështin. Në një tenxhere mesatare me zjarr të ulët shkrihet gjalpi, kur gjalpi të jetë shkrirë, shtoni miell dhe tundeni vazhdimisht, derisa të formohet pasta e lëmuar. Shtoni gradualisht qumështin e ngrohtë ndërsa vazhdimisht lëvizni për të parandaluar kokerrizat qe mund te formohen. Lëvizni derisa salca të jetë e butë dhe e trashë. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni kripë, piper të zi, arrëmyshk, parmixhano dhe trazojini.

5
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 180C. Shtoni 4-5 lugë gjelle me salcë béchamel në përzierjen e mishit dhe përzieni. Shtroni patatet në një tave të qëndrueshme në furrë, pastaj shtroni gjysmën e patëllxhanëve. Derdhni përzierjen e mishit dhe përhapeni në mënyrë të barabartë. Shtrojini patëllxhanët e mbetura dhe hidhni salcën e beshamelit. Grijmë sipër parmixhano.
Piqni për 45 Minutes minuta ose derisa të marrë ngjyrë të artë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për të paktën 45 Minutes para prerjes.

CategoryCuisineCooking Method,

Ingredients

Perberesit
Beshameli

Directions

Pergatitja
1
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatitni perimet: prisni patëllxhanët në trashësi 1 cm. Marinoni me kripë dhe lëreni mënjanë për 20 Minutes. Ndërkohë qëroni patatet dhe i prisni në feta.
Lani patellxhanet mire dhe thajini. Skuqni patëllxhanët dhe patatet derisa të marrin një ngjyrë të artë. Transferoni në një peshqir ose leter për të hequr vajin e tepert.

2
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatitni përzierjen e mishit: ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh në nxehtësi mesatare. Shtoni qepë të copëtuar dhe kaurdiseni për 4 Minutesminuta. Shtoni hudhër të shtypur dhe kaurdiseni për 3 Minutes minuta më shumë.

3
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni mishin dhe gatuajeni, duke e përzier, derisa viçi të mos jetë më rozë. Hidhni kripë, piper dhe trumzë, trazojini mirë. Shtoni domate dhe përzieni. Shtoni salcën e domates dhe trazojini mirë. Shtoni uje përzieni dhe lëreni të ziejë. Ulni nxehtësinë në të ulët dhe ziejini derisa të trashen. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni mënjanë.

Pergatitja e Beshamelit
4
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatitni salcën e besamelit: ngrohni qumështin. Në një tenxhere mesatare me zjarr të ulët shkrihet gjalpi, kur gjalpi të jetë shkrirë, shtoni miell dhe tundeni vazhdimisht, derisa të formohet pasta e lëmuar. Shtoni gradualisht qumështin e ngrohtë ndërsa vazhdimisht lëvizni për të parandaluar kokerrizat qe mund te formohen. Lëvizni derisa salca të jetë e butë dhe e trashë. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni kripë, piper të zi, arrëmyshk, parmixhano dhe trazojini.

5
Musaka - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 180C. Shtoni 4-5 lugë gjelle me salcë béchamel në përzierjen e mishit dhe përzieni. Shtroni patatet në një tave të qëndrueshme në furrë, pastaj shtroni gjysmën e patëllxhanëve. Derdhni përzierjen e mishit dhe përhapeni në mënyrë të barabartë. Shtrojini patëllxhanët e mbetura dhe hidhni salcën e beshamelit. Grijmë sipër parmixhano.
Piqni për 45 Minutes minuta ose derisa të marrë ngjyrë të artë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për të paktën 45 Minutes para prerjes.

Musaka