Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

A jeni bërë gati për vjeshtë? Provojeni aromën e të mirat që sjell vjeshta me këtë kek me mollë.

Kek me mollë
Yields1 Serving
Prep Time20 minsCook Time25 minsTotal Time45 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës duke larë mirë mollët dhe duke i prerë në feta. Heqim pjesën në mes dhe më pas i ndajmë fetat në mes. Mollëve sipër i hedhim pak lëng limoni.

2
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vazhdojmë përgatitjen e brumit për kekun me mollë. Në një enë të bollshme hedhim gjalpin e ftohtë të prerë në copa së bashku me vezet sheqerin, esencën e vaniljes. Me rrahësin elektrik i përziejmë derisa të arrihet një shkumë e bardhë. Vazhdojmë përzierjen me shpejtësi të lartë. Vezët duhet ti hedhim pasi ajo e mëparshmja është përthithur komplet.

3
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulim shpejtësinë e mikserit. Vazhdojmë hedhim avash, qumështin së bashku me miellin e situr të përziere më pluhurin për fryrje dhe kanelle.

4
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Masën e përftuar e hedhim në një tavë për ëmbëlsira të cilën e kemi lyer më parë pak me gjalpë.

5
Kek me mollë

Shtojmë sipër copat e mollëve. Tavën e vendosim në furrë të para ngrohur ne temperaturën 200°C për të paktën 25 minuta. Nëse preferoni shtojmë sipër pak sheqer pluhur.

CategoryCuisine, Cooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës duke larë mirë mollët dhe duke i prerë në feta. Heqim pjesën në mes dhe më pas i ndajmë fetat në mes. Mollëve sipër i hedhim pak lëng limoni.

2
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vazhdojmë përgatitjen e brumit për kekun me mollë. Në një enë të bollshme hedhim gjalpin e ftohtë të prerë në copa së bashku me vezet sheqerin, esencën e vaniljes. Me rrahësin elektrik i përziejmë derisa të arrihet një shkumë e bardhë. Vazhdojmë përzierjen me shpejtësi të lartë. Vezët duhet ti hedhim pasi ajo e mëparshmja është përthithur komplet.

3
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulim shpejtësinë e mikserit. Vazhdojmë hedhim avash, qumështin së bashku me miellin e situr të përziere më pluhurin për fryrje dhe kanelle.

4
Kek me mollë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Masën e përftuar e hedhim në një tavë për ëmbëlsira të cilën e kemi lyer më parë pak me gjalpë.

5
Kek me mollë

Shtojmë sipër copat e mollëve. Tavën e vendosim në furrë të para ngrohur ne temperaturën 200°C për të paktën 25 minuta. Nëse preferoni shtojmë sipër pak sheqer pluhur.

Kek me mollë