Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Qoftet janë një ushqim që pëlqehet nga të gjithë. Janë një pjatë e dytë e shijshme por fare mirë mund të shërbehen edhe mbasdite të shoqëruar me një aperitiv. Ka shumë mënyra për të gatuar qofte.

Qofte
Yields1 Serving
Prep Time40 minsCook Time15 minsTotal Time55 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë të madhe hedhim mishin e grirë dhe kripen. I mbulojme me qese kuzhine dhe e leme brumin te pushoje. Qepën e qëruar, hudhrën, erëzat i vendosim ne nje grirese dhe i grijmë.

2
Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtojmë edhe therimet e bukes, bashkojmë vezën dhe kripë me mishin. Trazojmë të gjithë përbërësit me dorë.

3
Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E punojmë derisa të arrijmë një masë homogjene. E lemë përreth 30 minuta që të pushojë. Më pas me dorë krijojmë qofte të vogla. Më pas i skuqim në vaj të nxehtë. Qoftet i shërbejmë të ngrohta, të shoqëruar me patate të skuqura, me pure patatesh ose me sallatë.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë të madhe hedhim mishin e grirë dhe kripen. I mbulojme me qese kuzhine dhe e leme brumin te pushoje. Qepën e qëruar, hudhrën, erëzat i vendosim ne nje grirese dhe i grijmë.

2
Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtojmë edhe therimet e bukes, bashkojmë vezën dhe kripë me mishin. Trazojmë të gjithë përbërësit me dorë.

3
Qofte - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E punojmë derisa të arrijmë një masë homogjene. E lemë përreth 30 minuta që të pushojë. Më pas me dorë krijojmë qofte të vogla. Më pas i skuqim në vaj të nxehtë. Qoftet i shërbejmë të ngrohta, të shoqëruar me patate të skuqura, me pure patatesh ose me sallatë.

Qofte