Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Dimri po afron, dhe nuk mund te quhet dimer nese ne tryezen tuaj nuk do te kete turli me mish vici.

Turli me Mish Vici
Yields1 Serving
Prep Time40 minsCook Time1 hrTotal Time1 hr 40 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni përbërësit. Ngrohni paraprakisht furrën në 180grade.

2
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Marinoni mishin me kripë.

3
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere te madhe nxehni pak vaj dhe shtoni mishin. Mos e mbingarkoni tiganin me mish. Kaurdisini derisa të krijohet një kore e pasur kafe në të gjitha anët e viçit, hiqeni atë nga tigani dhe lëreni mënjanë.

4
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulni nxehtësinë në mesatare, shtoni qepët në tenxhere dhe skuqini për 5 minuta ose më shumë, ose derisa të bëhen pak të butë dhe të tejdukshëm. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për një minutë tjetër.

5
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulni nxehtësinë në mesatare dhe përzieni miellin për të formuar një pastë të hollë. Gatuani për disa minuta, duke e trazuar gjatë gjithë kohës.

6
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tani hidhni ngadalë ne tenxhere lengun e mishit te vicit.

7
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kthejeni viçin e skuqur në tenxhere së bashku me pastën e domates. Ngroheni në sobë derisa lëngu të vlojë, pastaj shtoni gjethen e dafinës dhe erezat e thata, mbulojeni me një kapak të dhe vendoseni të gjithë në furrë. Lëreni mishin të ziejë në furrë për një orë. ( Enet ne te cilat do te gatuhen duhet te jene posacerisht per tu futur ne furre).

8
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni patatet, karotat dhe selinon, dhe kthejeni tenxheren serish në furrë për 30 minuta të tjera ose derisa patatet të jenë zbutur.

9
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendoseni tenxheren në sobë. Hiqeni kapakun dhe ziejini për 15 minuta të tjera ose derisa zierja të trashet.

10
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni bizelet, erëzat, kripë dhe piper të zi dhe shërbejini menjëherë, të zbukuruara me majdanoz të copëtuar.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni përbërësit. Ngrohni paraprakisht furrën në 180grade.

2
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Marinoni mishin me kripë.

3
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere te madhe nxehni pak vaj dhe shtoni mishin. Mos e mbingarkoni tiganin me mish. Kaurdisini derisa të krijohet një kore e pasur kafe në të gjitha anët e viçit, hiqeni atë nga tigani dhe lëreni mënjanë.

4
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulni nxehtësinë në mesatare, shtoni qepët në tenxhere dhe skuqini për 5 minuta ose më shumë, ose derisa të bëhen pak të butë dhe të tejdukshëm. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për një minutë tjetër.

5
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulni nxehtësinë në mesatare dhe përzieni miellin për të formuar një pastë të hollë. Gatuani për disa minuta, duke e trazuar gjatë gjithë kohës.

6
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tani hidhni ngadalë ne tenxhere lengun e mishit te vicit.

7
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kthejeni viçin e skuqur në tenxhere së bashku me pastën e domates. Ngroheni në sobë derisa lëngu të vlojë, pastaj shtoni gjethen e dafinës dhe erezat e thata, mbulojeni me një kapak të dhe vendoseni të gjithë në furrë. Lëreni mishin të ziejë në furrë për një orë. ( Enet ne te cilat do te gatuhen duhet te jene posacerisht per tu futur ne furre).

8
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni patatet, karotat dhe selinon, dhe kthejeni tenxheren serish në furrë për 30 minuta të tjera ose derisa patatet të jenë zbutur.

9
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendoseni tenxheren në sobë. Hiqeni kapakun dhe ziejini për 15 minuta të tjera ose derisa zierja të trashet.

10
Turli me Mish Vici - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni bizelet, erëzat, kripë dhe piper të zi dhe shërbejini menjëherë, të zbukuruara me majdanoz të copëtuar.

Turli me Mish Vici