Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Embelsire e shpejte pa pjekje. Ne tryezen tuajper vetem 15 minuta.

Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time5 minsCook Time15 minsTotal Time20 mins
Pergatitja e Kremit
Dekori
1
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tenxhere te vogel hedhim 250ml qumesht dhe 1 luge gjelle kakao dhe i vendosim ne zjarr derisa te zieje.

2
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Biskotat e tiramisuse i lagim ne qumeshtin me kakao dhe i shtrojme ne tave me rradhe.

Pergatitja e kremit mbushes
3
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tenxhere hedhim 500 ml qumesht, 2 veze, shtojme sheqerin, miellin, dhe vaniljen. I trazojme me telin e kuzhines per te mos krijuar kokerriza. E vendosim ne zjarr dhe e trazojme derisa te trashet dhe te behet kremoz. I shtojme dhe cokollaten e bardhe, e leme derisa te shkrihet dhe me pas e kalojme ne nje tas qelqi.

4
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi e kemi kaluar ne tasin e qelqit i hedhi, gjalpin dhe e trazojme me mikser derisa te shkiferohet kremi me gjalpin.

5
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E hedhim ne taven e biskotave dhe i shtrojme siper biskota duke e mbyllur te gjithe torten.

6
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E kthejme ne nje pjate dhe me hopla e dekorojme dhe e sperkatim me biskoten e thermuar.

CategoryCuisine

Ingredients

Pergatitja e Kremit
Dekori

Directions

1
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tenxhere te vogel hedhim 250ml qumesht dhe 1 luge gjelle kakao dhe i vendosim ne zjarr derisa te zieje.

2
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Biskotat e tiramisuse i lagim ne qumeshtin me kakao dhe i shtrojme ne tave me rradhe.

Pergatitja e kremit mbushes
3
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tenxhere hedhim 500 ml qumesht, 2 veze, shtojme sheqerin, miellin, dhe vaniljen. I trazojme me telin e kuzhines per te mos krijuar kokerriza. E vendosim ne zjarr dhe e trazojme derisa te trashet dhe te behet kremoz. I shtojme dhe cokollaten e bardhe, e leme derisa te shkrihet dhe me pas e kalojme ne nje tas qelqi.

4
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi e kemi kaluar ne tasin e qelqit i hedhi, gjalpin dhe e trazojme me mikser derisa te shkiferohet kremi me gjalpin.

5
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E hedhim ne taven e biskotave dhe i shtrojme siper biskota duke e mbyllur te gjithe torten.

6
Torte me Vanilje Papjekje - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E kthejme ne nje pjate dhe me hopla e dekorojme dhe e sperkatim me biskoten e thermuar.

Torte me Vanilje Papjekje