Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Tortë Cannoli përfshin gjithçka që ju pëlqen për kanolinë tradicionale. Cannoli janë një element kryesor i kuzhinës siciliane. Këto pasta ikonike italiane janë guaska në formë tubi të brumit të ëmbëlsirave të skuqura të mbushura me një mbushje të ëmbël të ricotës.

Tortë Cannoli
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time40 minsTotal Time50 mins
Perberesit
Per mbushjen
Për veshjen siperme
Per zbukurimin
Pergatitja
1
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni të gjithë përbërësit. Ngrohni furrën në 180grade. Lyeni me yndyrë dhe miell dy tava të rrumbullakëta dhe lërini mënjanë.

2
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të bërë ëmbëlsira, përzieni miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën në një tas të madh përzierës. Le menjane.

3
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas tjetër të madh përzierës, rrihni gjalpin dhe sheqerin.

4
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vezët, një nga një, derisa të përfshihen.

5
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përzieni lëkurën e portokallit dhe ekstraktin e vaniljes.

6
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përndryshe shtoni përzierjen e miellit dhe qumështin në përzierjen e gjalpit, duke filluar dhe përfunduar me përzierjen e miellit, dhe rrihni vetëm derisa të përfshihet plotësisht.

7
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndani brumin e tortës në mënyrë të barabartë midis tavave të përgatitura. Piqeni për 25 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër.

8
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ftoheni ëmbëlsirat për 10 minuta. Hiqini ëmbëlsirat nga tavat dhe ftoheni plotësisht në një raft teli.

Per mbushjen
9
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të bërë mbushjen, në një tas të madh kombinoni djathin ricotta, 1/2 filxhan sheqer pluhur, 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje dhe ekstrakt portokalli. Rrihni te lidhen produktet.

10
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të bërë krem, rrihni djathin maskarpone, 1 filxhan sheqer pluhur, 1/4 filxhan qumësht dhe 1 lugë çaji ekstrakt vanilje derisa të bëhet kremoze.

11
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni një shtresë të ftohur të tortës në një pjatë për servim dhe lyejeni me gjysmën e mbushjes së ricotës. Sipër shtroni shtresën e dytë të tortës dhe shpërndani mbushjen e mbetur në majë të tortës.

12
Tortë Cannoli

Spërkatni fistikët e copëtuar rreth skajit të sipërm të tortës. Garnizoni pjesën e sipërme të tortës me 1/4 filxhanin mini çokollate. Ftoheni derisa të jeni gati për servim. Shijoni!

CategoryCooking Method

Ingredients

Perberesit
Per mbushjen
Për veshjen siperme
Per zbukurimin

Directions

Pergatitja
1
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni të gjithë përbërësit. Ngrohni furrën në 180grade. Lyeni me yndyrë dhe miell dy tava të rrumbullakëta dhe lërini mënjanë.

2
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të bërë ëmbëlsira, përzieni miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën në një tas të madh përzierës. Le menjane.

3
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas tjetër të madh përzierës, rrihni gjalpin dhe sheqerin.

4
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vezët, një nga një, derisa të përfshihen.

5
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përzieni lëkurën e portokallit dhe ekstraktin e vaniljes.

6
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përndryshe shtoni përzierjen e miellit dhe qumështin në përzierjen e gjalpit, duke filluar dhe përfunduar me përzierjen e miellit, dhe rrihni vetëm derisa të përfshihet plotësisht.

7
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndani brumin e tortës në mënyrë të barabartë midis tavave të përgatitura. Piqeni për 25 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër.

8
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ftoheni ëmbëlsirat për 10 minuta. Hiqini ëmbëlsirat nga tavat dhe ftoheni plotësisht në një raft teli.

Per mbushjen
9
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të bërë mbushjen, në një tas të madh kombinoni djathin ricotta, 1/2 filxhan sheqer pluhur, 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje dhe ekstrakt portokalli. Rrihni te lidhen produktet.

10
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të bërë krem, rrihni djathin maskarpone, 1 filxhan sheqer pluhur, 1/4 filxhan qumësht dhe 1 lugë çaji ekstrakt vanilje derisa të bëhet kremoze.

11
Tortë Cannoli - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni një shtresë të ftohur të tortës në një pjatë për servim dhe lyejeni me gjysmën e mbushjes së ricotës. Sipër shtroni shtresën e dytë të tortës dhe shpërndani mbushjen e mbetur në majë të tortës.

12
Tortë Cannoli

Spërkatni fistikët e copëtuar rreth skajit të sipërm të tortës. Garnizoni pjesën e sipërme të tortës me 1/4 filxhanin mini çokollate. Ftoheni derisa të jeni gati për servim. Shijoni!

Tortë Cannoli