Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Një antipaste perfekte me brumë të lehtë të skuqur super të freskët!

Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pastroni karkalecat dhe lerini vetem bishtin me zhguall.

2
Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tas bashkoni te verdhat e vezeve, kripe, piper dhe miell dhe trazojeni qe te mos formoje kokerriza.
Ne varesi te miellit mund te dali pak me i trashe ose i holle. Nese del i trashe hidhini pak uje te ftohte dhe trazojeni derisa te behet si brumi i krepave. Nese del me i holle shtojini pak me shume miell.

3
Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Filloni ti lyeni karaklecat ne niseshte dhe me pas lyejini ne brumin e krijuar dhe kalojini ne buken e thekur. Skuqini ne nje tenxhere me vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pastroni karkalecat dhe lerini vetem bishtin me zhguall.

2
Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tas bashkoni te verdhat e vezeve, kripe, piper dhe miell dhe trazojeni qe te mos formoje kokerriza.
Ne varesi te miellit mund te dali pak me i trashe ose i holle. Nese del i trashe hidhini pak uje te ftohte dhe trazojeni derisa te behet si brumi i krepave. Nese del me i holle shtojini pak me shume miell.

3
Tempura Karkaleci - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Filloni ti lyeni karaklecat ne niseshte dhe me pas lyejini ne brumin e krijuar dhe kalojini ne buken e thekur. Skuqini ne nje tenxhere me vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte.

Tempura Karkaleci