Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Tave orizi me perime nese deshironi te konsumoni nje vakt te shendetshem dhe plot vlera ushqyese.

Tave orizi me perime
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lajmë dhe pastrojmë perimet dhe më pas i presim në formë kubike. Vendosim tiganin në zjarr dhe shtojmë pak vaj ulliri së bashku me një lugë gjalpë.

2
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Skuqim qepën përreth 5 minuta dhe më pas shtojmë mishin e grirë, i përziejmë pak dhe i lemë derisa të marrin ngjyrë kafe. Shtojmë dhe perimet e prera, kripë, piper, hudhër dhe djathin e bardhë.

3
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur të shihni që perimet janë lidhur me njëra-tjetrën, i heqim nga zjarri dhe i lëmë të ftohen. Në një enë tjetër skuqim orizin me galetën për 5 minuta.

4
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

U shtojmë pak kripë, qumësht dhe pak ujë. I lemë të vlojnë për 5 minuta. Pasi orizi të ketë zier, e heqim nga zjarri dhe nisim me shtrimin e tavës të cilën e lyejmë me pak vaj ose gjalpë.

5
Tave orizi me perime

Në fillim shtrojmë orizin, më pas perimet dhe i spërkasim me pak djathë dhe panna. I vendosim në furrë për 15 minuta.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lajmë dhe pastrojmë perimet dhe më pas i presim në formë kubike. Vendosim tiganin në zjarr dhe shtojmë pak vaj ulliri së bashku me një lugë gjalpë.

2
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Skuqim qepën përreth 5 minuta dhe më pas shtojmë mishin e grirë, i përziejmë pak dhe i lemë derisa të marrin ngjyrë kafe. Shtojmë dhe perimet e prera, kripë, piper, hudhër dhe djathin e bardhë.

3
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur të shihni që perimet janë lidhur me njëra-tjetrën, i heqim nga zjarri dhe i lëmë të ftohen. Në një enë tjetër skuqim orizin me galetën për 5 minuta.

4
Tave orizi me perime - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

U shtojmë pak kripë, qumësht dhe pak ujë. I lemë të vlojnë për 5 minuta. Pasi orizi të ketë zier, e heqim nga zjarri dhe nisim me shtrimin e tavës të cilën e lyejmë me pak vaj ose gjalpë.

5
Tave orizi me perime

Në fillim shtrojmë orizin, më pas perimet dhe i spërkasim me pak djathë dhe panna. I vendosim në furrë për 15 minuta.

Tave orizi me perime