Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Tasqebap me mish vici është nje pjate e mirë dhe e ngrohte që shoqërohet me bukë të thekur dhe me një gotë verë të kuqe.

Tasqebap me mish viçi
Yields1 Serving
Prep Time20 minsCook Time45 minsTotal Time1 hr 5 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sigurohemi që mishi për tasqebap, të jete i freskët dhe pjesë tule. Preferohet pjesa e shpatullës, qafës ose e barkut, pasi është mish i përshtatshëm për gatime të gjata.

2
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hedhim qepët në një tenxhere me vaj ulliri. I kaurdisim disa çaste dhe më pas shotjmë mishin. I lëmë së bashku deri sa të shikojmë që lengu është avulluar. E shuajmë me verë të kuqe dhe e lëmë derisa të avullojë alkooli.

3
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tiganë me vaj, kaurdisim një lugë miell të cilin e shuajmë me ujë të ftohtë duke e trazuar shpejtë që të mos na bëhet kokërr, tip roux. Pasi merr valë në tiganë, e hedhim në tenxheren me mish.

4
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në hapin tjetër hedhim salcën e domates. Hedhim dafinën, kripën, hudhrat, piperin, spec sipas dëshirës. E mbyllim tenxheren me tasqebap dhe e ziejmë në zjarr të ngadalshëm deri sa gjella te jetë gati. Servireni dhe shijojeni!

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sigurohemi që mishi për tasqebap, të jete i freskët dhe pjesë tule. Preferohet pjesa e shpatullës, qafës ose e barkut, pasi është mish i përshtatshëm për gatime të gjata.

2
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hedhim qepët në një tenxhere me vaj ulliri. I kaurdisim disa çaste dhe më pas shotjmë mishin. I lëmë së bashku deri sa të shikojmë që lengu është avulluar. E shuajmë me verë të kuqe dhe e lëmë derisa të avullojë alkooli.

3
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tiganë me vaj, kaurdisim një lugë miell të cilin e shuajmë me ujë të ftohtë duke e trazuar shpejtë që të mos na bëhet kokërr, tip roux. Pasi merr valë në tiganë, e hedhim në tenxheren me mish.

4
Tasqebap me mish viçi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në hapin tjetër hedhim salcën e domates. Hedhim dafinën, kripën, hudhrat, piperin, spec sipas dëshirës. E mbyllim tenxheren me tasqebap dhe e ziejmë në zjarr të ngadalshëm deri sa gjella te jetë gati. Servireni dhe shijojeni!

Tasqebap me mish viçi