Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Tarte me pjeshke e sperkatur me pak sheqer pluhur perfekte per te shoqeruar cajin e pasdites.

Tarte me pjeshke
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time25 minsTotal Time35 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një mikser përgatisni brumin duke shtuar miell, gjalpë të ftohtë, sheqer pluhur, pak kripë dhe vezë. I përzieni derisa të kombinohen por të kujdesshëm që të mos ngrohni gjalpin.

2
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni brumin në një sipërfaqe të spërkatur me miell, bëni një top brumi, mbështilleni me letër kuzhine dhe futeni në frigorifer për 30 minuta.

3
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pastroni dhe prisni pjeshkat në feta, spërkatini me sheqer dhe pak kanellë. Vendosni tavën për pjekje dhe shtoni pjeshkat mbi manaferrat, të cilave mund t’i shtoni një lugë sheqer në kohën kur vendosni në tepsi.

4
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni tartën për 25 minuta në 180 gradë.

CategoryCuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një mikser përgatisni brumin duke shtuar miell, gjalpë të ftohtë, sheqer pluhur, pak kripë dhe vezë. I përzieni derisa të kombinohen por të kujdesshëm që të mos ngrohni gjalpin.

2
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni brumin në një sipërfaqe të spërkatur me miell, bëni një top brumi, mbështilleni me letër kuzhine dhe futeni në frigorifer për 30 minuta.

3
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pastroni dhe prisni pjeshkat në feta, spërkatini me sheqer dhe pak kanellë. Vendosni tavën për pjekje dhe shtoni pjeshkat mbi manaferrat, të cilave mund t’i shtoni një lugë sheqer në kohën kur vendosni në tepsi.

4
Tarte me pjeshke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni tartën për 25 minuta në 180 gradë.

Tarte me pjeshke