Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Tarte me molle dhe arra e shoqeruar me nje kupe akullore me vanilje eshte kaq perfekte.

Tarte me molle dhe arra
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time25 minsTotal Time38 mins
Perberesit per brumin
Për mbushjen
Pergatitja
1
Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përziejmë të gjithë përbërësit e brumit dhe e punojmë deri sa të formohet brumi. E vendosim në frigorifer për 15 minuta.

2
Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan shtojmë gjalpin, e lemë të shkrijë dhe vendosim mollët dhe sheqerin, për t’i karamelizuar bashkë me arrat. Në fund aromatizojmë me kanellë.

3
Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tartelë shtrojmë 2/3 e brumit dhe shtojmë mbushjen mbi mbushje. Shtojmë 1/3 e brumit në formë thërrimesh të vogla dhe i pjekim për 45 minuta në 170-175 gradë C.

CategoryCuisine, Cooking Method,

Ingredients

Perberesit per brumin
Për mbushjen

Directions

Pergatitja
1
Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përziejmë të gjithë përbërësit e brumit dhe e punojmë deri sa të formohet brumi. E vendosim në frigorifer për 15 minuta.

2
Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan shtojmë gjalpin, e lemë të shkrijë dhe vendosim mollët dhe sheqerin, për t’i karamelizuar bashkë me arrat. Në fund aromatizojmë me kanellë.

3
Tarte me molle dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tartelë shtrojmë 2/3 e brumit dhe shtojmë mbushjen mbi mbushje. Shtojmë 1/3 e brumit në formë thërrimesh të vogla dhe i pjekim për 45 minuta në 170-175 gradë C.

Tarte me molle dhe arra