Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Tarta te embla me krem cokollate. Te shkrifeta dhe te shijeshme. Do te ndiheni si nje pasticiere e vertete me kete recete.

Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time20 minsCook Time1 hr 30 minsTotal Time1 hr 50 mins
Perberesit Per Tarten
Perberesit per Kremin
Pergatitja
1
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas, shtoni në të gjalpë dhe sheqer. Përzihet me një shpatull. Pastaj shtoni në të verdhën e vezes, ekstraktin e vaniljes dhe përzieni gjithçka së bashku.

2
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në fund shtoni miell dhe bashkoni gjithçka në një brumë. Vendoseni në një qese ushqimore, duke e rrafshuar pak, mbështjelleni dhe vendoseni në frigorifer për 30 Minuta.

3
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni një copë brumë dhe shtypeni atë në mënyrë të barabartë ne nje forme kuzhine. Pritini brumin e tepërt me thikë. Duke përdorur një pirun, shpojeni bazën në mënyrë që të mos fryhet gjatë pjekjes. Përsëriteni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të brumit. Vendosini në një tepsi. Vendosini në frigorifer për 20 Minuta.
Piqeni në një furrë të parangrohur në 170ºC për 20 Minuta. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht.

4
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Prisni çokollatën në copa të vogla dhe vendosini në një tenxhere. Ne te shtojme pana te embel te ngrohte dhe e leme 3 Minuta. Pas 3 minutash perzijeni me nje tel kushine derisa te formohet kremi cokollates.

5
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni mbushjen e çokollatës në tarte. Vendoseni në frigorifer për 30 Minuta. Sherbejeni dhe shijojeni.

Category, CuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit Per Tarten
Perberesit per Kremin

Directions

Pergatitja
1
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas, shtoni në të gjalpë dhe sheqer. Përzihet me një shpatull. Pastaj shtoni në të verdhën e vezes, ekstraktin e vaniljes dhe përzieni gjithçka së bashku.

2
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në fund shtoni miell dhe bashkoni gjithçka në një brumë. Vendoseni në një qese ushqimore, duke e rrafshuar pak, mbështjelleni dhe vendoseni në frigorifer për 30 Minuta.

3
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni një copë brumë dhe shtypeni atë në mënyrë të barabartë ne nje forme kuzhine. Pritini brumin e tepërt me thikë. Duke përdorur një pirun, shpojeni bazën në mënyrë që të mos fryhet gjatë pjekjes. Përsëriteni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të brumit. Vendosini në një tepsi. Vendosini në frigorifer për 20 Minuta.
Piqeni në një furrë të parangrohur në 170ºC për 20 Minuta. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht.

4
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Prisni çokollatën në copa të vogla dhe vendosini në një tenxhere. Ne te shtojme pana te embel te ngrohte dhe e leme 3 Minuta. Pas 3 minutash perzijeni me nje tel kushine derisa te formohet kremi cokollates.

5
Tarta me Krem Cokollate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni mbushjen e çokollatës në tarte. Vendoseni në frigorifer për 30 Minuta. Sherbejeni dhe shijojeni.

Tarta me Krem Cokollate