Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Supë me patate të ëmbla dhe kale, e plotesuar me fasule të bardha, domate të thara në diell. Nje nder supat me aromen me te mire.

Supë me patate të ëmbla dhe kale
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time20 minsTotal Time30 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Qëroni patatet e ëmbla më parë, pastaj përdorni një thikë të mprehtë për të prere patatet në copa me madhësi të kafshimit. Vendoseni në një enë dhe lëreni mënjanë.

2
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nxehni paraprakisht një tigan të madh në nxehtësi mesatare dhe shtoni një shi, rreth 1 lugë gjelle, me vaj ulliri. Në tiganin e nxehtë, shtoni qepën në kubikë, karrotat, fasulen dhe selinon. Kaurdisni përzierjen për 4 deri në 5 minuta, derisa qepët të zbuten.

3
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë, hidhni ujin dhe lëngun në një tenxhere të madhe. Supës shtoni patatet e ëmbla të copëtuara, trumzen dhe trazojini të kombinohen.

4
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sezoni supën me kripë, piperin e kuq dhe piper të zi për shije. Mbuloni tenxheren me një kapak dhe lëreni të ziejë. Gatuajini për 14 deri në 16 minuta, ose derisa patatet të zbuten.

5
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërsa supa është duke zierë, përgatisni kalen. Lani kalen tërësisht, pastaj përdorni një thikë të mprehtë për të prerë kërcellët e fortë, fijor dhe për t'i hedhur poshtë. Prisni kalen në copa me madhësi të kafshimit.

6
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur supa të jetë gati, shtoni kalen dhe gatuajeni për 1 minutë. Hiqeni supën nga nxehtësia dhe shërbejeni me piper të zi.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Qëroni patatet e ëmbla më parë, pastaj përdorni një thikë të mprehtë për të prere patatet në copa me madhësi të kafshimit. Vendoseni në një enë dhe lëreni mënjanë.

2
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nxehni paraprakisht një tigan të madh në nxehtësi mesatare dhe shtoni një shi, rreth 1 lugë gjelle, me vaj ulliri. Në tiganin e nxehtë, shtoni qepën në kubikë, karrotat, fasulen dhe selinon. Kaurdisni përzierjen për 4 deri në 5 minuta, derisa qepët të zbuten.

3
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë, hidhni ujin dhe lëngun në një tenxhere të madhe. Supës shtoni patatet e ëmbla të copëtuara, trumzen dhe trazojini të kombinohen.

4
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sezoni supën me kripë, piperin e kuq dhe piper të zi për shije. Mbuloni tenxheren me një kapak dhe lëreni të ziejë. Gatuajini për 14 deri në 16 minuta, ose derisa patatet të zbuten.

5
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërsa supa është duke zierë, përgatisni kalen. Lani kalen tërësisht, pastaj përdorni një thikë të mprehtë për të prerë kërcellët e fortë, fijor dhe për t'i hedhur poshtë. Prisni kalen në copa me madhësi të kafshimit.

6
Supë me patate të ëmbla dhe kale - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur supa të jetë gati, shtoni kalen dhe gatuajeni për 1 minutë. Hiqeni supën nga nxehtësia dhe shërbejeni me piper të zi.

Supë me patate të ëmbla dhe kale