Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Kjo recete vjeshte eshte një supë me lakër të lehtë, ushqyese per ditët e ftohta të dimrit.

Supë me lakër
Yields1 Serving
Prep Time15 minsCook Time35 minsTotal Time50 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni vajin e ullirit dhe gjalpin në një tigan në nxehtësi mesatare. Shtoni qepën e copëtuar dhe përzieni erëzat e bluara. Gatuani derisa qepët të jenë zbutur, rreth 5 minuta.

2
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni lakrën e prerë në tenxhere dhe përzieni lakrën me qepët. Nëse përdorni stok pa kripë, spërkatni lakrën me 1/2 lugë çaji kripë. Shtoni domatn, me lëngun e saj, në tenxhere. Përziejini që të kombinohen.

3
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni lëngun e pulës në tenxhere. Lërini të ziejnë dhe shijoni kripën. Shtoni më shumë kripë për shije. Ulni nxehtësinë dhe mbulojeni tenxheren. Lërini të ziejnë për 20 deri në 25 minuta ose derisa lakra të jetë gatuar plotësisht.

4
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkateni me piper të zi të bluar fllad për të shërbyer.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni vajin e ullirit dhe gjalpin në një tigan në nxehtësi mesatare. Shtoni qepën e copëtuar dhe përzieni erëzat e bluara. Gatuani derisa qepët të jenë zbutur, rreth 5 minuta.

2
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni lakrën e prerë në tenxhere dhe përzieni lakrën me qepët. Nëse përdorni stok pa kripë, spërkatni lakrën me 1/2 lugë çaji kripë. Shtoni domatn, me lëngun e saj, në tenxhere. Përziejini që të kombinohen.

3
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni lëngun e pulës në tenxhere. Lërini të ziejnë dhe shijoni kripën. Shtoni më shumë kripë për shije. Ulni nxehtësinë dhe mbulojeni tenxheren. Lërini të ziejnë për 20 deri në 25 minuta ose derisa lakra të jetë gatuar plotësisht.

4
Supë me lakër - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkateni me piper të zi të bluar fllad për të shërbyer.

Supë me lakër