Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Ju rekomandojë ta provoni këtë recetë sapo të vijë sezoni i kungujve. Receta që do tju tregojë sot është supë kremoze me kungull. Një recetë sezonale, komode, e shijshme, e cila e shoqëruar me parmesan dhe fara kungulli do të fitoj akoma edhe më shumë shije. Uroj ta provoni !

Yields4 Servings
Prep Time10 minsCook Time20 minsTotal Time30 mins
Produktet kryesore
1
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht preni kungullin në copa të vogla dhe përdorni për recetën vetëm 1 copë ose 2 maksimumi.

2
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere të madhe shtoni gjalpin dhe shumë pak vaj ulliri. Skuqni në të për 4-5 minuta, qepën dhe hudhrat. Më pas shtoni patatet e prera, kungullin e prerë, sherebelën, timon, shtoni ujë dhe lërini në zjarr derisa kungulli dhe patatet të ziejnë plotësisht.

3
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Me ndihmën e një blender kuzhine, punojeni supën derisa të formohet një masë homogjene. Vendoseni përsëri në zjarrë dhe rregullojeni supën me kripë dhe piper. Nëse është e nevojshme lëreni edhe disa minuta supën të ziejë për tu trashur.

4
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë bëni gati djathin parmesan. Në një tepsi, ku paraprakishtë keni shtruar një letër kuzhinë, hidhni djathë parmesan në formë rrethore. Sipër tyre hidhni fara kungulli dhe piqeni në 180ᵒC, në furrë të parangrohur, për 3-5 minuta. Më pas nxirrini nga furra dhe lërini derisa të ftohet.

5
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shërbejeni supën me djathin e pregatitur, ekstra fara kungulli të shtuara dhe nëse dëshironi mund të shtoni croutons ose ajkë. Ju bëftë mirë!

Category, CuisineCooking Method,

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht preni kungullin në copa të vogla dhe përdorni për recetën vetëm 1 copë ose 2 maksimumi.

2
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere të madhe shtoni gjalpin dhe shumë pak vaj ulliri. Skuqni në të për 4-5 minuta, qepën dhe hudhrat. Më pas shtoni patatet e prera, kungullin e prerë, sherebelën, timon, shtoni ujë dhe lërini në zjarr derisa kungulli dhe patatet të ziejnë plotësisht.

3
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Me ndihmën e një blender kuzhine, punojeni supën derisa të formohet një masë homogjene. Vendoseni përsëri në zjarrë dhe rregullojeni supën me kripë dhe piper. Nëse është e nevojshme lëreni edhe disa minuta supën të ziejë për tu trashur.

4
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë bëni gati djathin parmesan. Në një tepsi, ku paraprakishtë keni shtruar një letër kuzhinë, hidhni djathë parmesan në formë rrethore. Sipër tyre hidhni fara kungulli dhe piqeni në 180ᵒC, në furrë të parangrohur, për 3-5 minuta. Më pas nxirrini nga furra dhe lërini derisa të ftohet.

5
Supë kremoze me kungull - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shërbejeni supën me djathin e pregatitur, ekstra fara kungulli të shtuara dhe nëse dëshironi mund të shtoni croutons ose ajkë. Ju bëftë mirë!

Supë kremoze me kungull