Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Një recetë e Supës Franceze me qepë! Qepë të ëmbla, djathë të shkrirë, kjo pjatë e shijshme do t'u japë të gjithë sythave të shijes një përqafim të ngrohtë dhe rehatues.

Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields4 Servings
Prep Time15 minsCook Time1 hrTotal Time1 hr 15 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere ngrohni vajin dhe gjalpin në nxehtësi mesatare. Shtoni qepë dhe përzieni derisa të lyhen mirë. Mbuloni dhe gatuajini qepët për 15Minuta.

2
Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni kapakun dhe marinoni qepët me kripë, piper dhe sheqer. Gatuajini qepët për 30 Minuta shtesë, duke i trazuar shpesh. Qepët duhet të jenë ngjyrë kafe të artë.

3
Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi qepët të karamelizohen trazoni në miell dhe gatuajini për 1 Minut. Shtoni lëng mishi dhe trumzë të freskët dhe sillni përzierjen në një çiban. Ulni nxehtësinë dhe ziejeni për 30 Minuta. Ndajeni supen dhe shtoni kostini dhe djathë dhe vendoseni ne furre per disa minuta.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere ngrohni vajin dhe gjalpin në nxehtësi mesatare. Shtoni qepë dhe përzieni derisa të lyhen mirë. Mbuloni dhe gatuajini qepët për 15Minuta.

2
Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni kapakun dhe marinoni qepët me kripë, piper dhe sheqer. Gatuajini qepët për 30 Minuta shtesë, duke i trazuar shpesh. Qepët duhet të jenë ngjyrë kafe të artë.

3
Supe Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi qepët të karamelizohen trazoni në miell dhe gatuajini për 1 Minut. Shtoni lëng mishi dhe trumzë të freskët dhe sillni përzierjen në një çiban. Ulni nxehtësinë dhe ziejeni për 30 Minuta. Ndajeni supen dhe shtoni kostini dhe djathë dhe vendoseni ne furre per disa minuta.

Supe Franceze