Spageti me Pesto me domate dhe arra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Spageti me Pesto me domate dhe arra per te kenqaur shijen e te gjithe familjes.

Spageti me Pesto me domate dhe arra
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Pergatitja
1

Skuqeni arrat në një tepsi, duke i hedhur një herë derisa të errësohen pak, 8–10 minuta. Lëreni të ftohet.

2

Hidhni domatet me 2 lugë gjelle vaj në një fletë pjekjeje, sezonin me kripë. Ziejini, duke e hedhur një herë, skuqni domatet dhe lerini të kenë lëshuar pak nga lëngu i tyre, 5–7 minuta. Lëreni të ftohet.

3

Pulsoni açuge, hudhër, lëkurë limoni, thekon piper të kuq dhe ½ oz. Parmixhani në një procesor ushqimi derisa të grihet imët. Shtoni arrat dhe gjysmën e domateve, derdhni në ⅓ filxhan vaj; përpunoni vetëm derisa të kombinohen. Sezoni me kripë. Transferoni peston në një tas të madh dhe përzieni me piper të zi.

4

Gatuani makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të vluar me kripë, duke i përzier herë pas here, derisa të jenë al dente. Kullojini, duke rezervuar ½ filxhan lëng për gatimin e makaronave.

5

Transferoni makaronat në një tas me pesto dhe shtoni një spërkatje me lëng për gatimin e makaronave. Hidhni, duke shtuar më shumë lëng gatimi sipas nevojës, derisa salca të mbulojë makaronat. Shtoni borzilokun dhe domatet e mbetura.

6

Ndani mes tasave; sipër me parmixhano dhe piper të zi dhe spërkateni me vaj.

Category, Cuisine, Cooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1

Skuqeni arrat në një tepsi, duke i hedhur një herë derisa të errësohen pak, 8–10 minuta. Lëreni të ftohet.

2

Hidhni domatet me 2 lugë gjelle vaj në një fletë pjekjeje, sezonin me kripë. Ziejini, duke e hedhur një herë, skuqni domatet dhe lerini të kenë lëshuar pak nga lëngu i tyre, 5–7 minuta. Lëreni të ftohet.

3

Pulsoni açuge, hudhër, lëkurë limoni, thekon piper të kuq dhe ½ oz. Parmixhani në një procesor ushqimi derisa të grihet imët. Shtoni arrat dhe gjysmën e domateve, derdhni në ⅓ filxhan vaj; përpunoni vetëm derisa të kombinohen. Sezoni me kripë. Transferoni peston në një tas të madh dhe përzieni me piper të zi.

4

Gatuani makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të vluar me kripë, duke i përzier herë pas here, derisa të jenë al dente. Kullojini, duke rezervuar ½ filxhan lëng për gatimin e makaronave.

5

Transferoni makaronat në një tas me pesto dhe shtoni një spërkatje me lëng për gatimin e makaronave. Hidhni, duke shtuar më shumë lëng gatimi sipas nevojës, derisa salca të mbulojë makaronat. Shtoni borzilokun dhe domatet e mbetura.

6

Ndani mes tasave; sipër me parmixhano dhe piper të zi dhe spërkateni me vaj.

Spageti me Pesto me domate dhe arra