Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Shakshuka është një recetë e lehtë për t’u bërë. Shakshuka me djathe feta ullinj dhe speca është një vakt i shëndetshëm dhe i përzemërt që funksionon për mëngjes, drekë ose darkë.

Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca
Yields4 Servings
Prep Time20 minsCook Time30 minsTotal Time50 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan të madh në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin. Shtoni specat e specit, qimnonit dhe specit dhe gatuajini për 30 sekonda deri në 1 minute.

2
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni qepën dhe gatuajeni, duke e trazuar herë pas here, për 3 minuta. Shtoni hudhrën, piperin e kuq dhe piperin e verdhë dhe gatuajeni, duke trazuar herë pas here, për 15 minuta, ose derisa perimet të zbuten. Në një tas, prisni domatet me duar. Shtoni ato në tigan me kripë dhe gatuajini për 5 minuta. Shijoni dhe shtoni më shumë kripë, nëse preferoni.

3
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Thyejeni vezet dhe hidhini ne tiganin ku po gatuani.

4
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkatni feta dhe ullinj rreth vezëve. Mbuloni tiganin dhe ziejini në zjarr mesatar për 8 minuta, ose derisa të vendosen të bardhat dhe të verdhat të jenë ende të buta. Ne shijen tuaj mund te hidhni dhe majdanoz. Une personalisht e preferoj!

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan të madh në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin. Shtoni specat e specit, qimnonit dhe specit dhe gatuajini për 30 sekonda deri në 1 minute.

2
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni qepën dhe gatuajeni, duke e trazuar herë pas here, për 3 minuta. Shtoni hudhrën, piperin e kuq dhe piperin e verdhë dhe gatuajeni, duke trazuar herë pas here, për 15 minuta, ose derisa perimet të zbuten. Në një tas, prisni domatet me duar. Shtoni ato në tigan me kripë dhe gatuajini për 5 minuta. Shijoni dhe shtoni më shumë kripë, nëse preferoni.

3
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Thyejeni vezet dhe hidhini ne tiganin ku po gatuani.

4
Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkatni feta dhe ullinj rreth vezëve. Mbuloni tiganin dhe ziejini në zjarr mesatar për 8 minuta, ose derisa të vendosen të bardhat dhe të verdhat të jenë ende të buta. Ne shijen tuaj mund te hidhni dhe majdanoz. Une personalisht e preferoj!

Shakshuka me Djathe Feta Ullinj dhe Speca