Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Semifreddo me luleshtrydhe është ëmbëlsira ideale dhe e shijshme per verën e nxehte.

Semifreddo me luleshtrydhe
Yields1 Serving
Prep Time40 minsCook Time6 hrsTotal Time6 hrs 40 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni vezën, të verdhat e vezëve, ekstraktin e vaniljes dhe sheqerin në një tas të qëndrueshëm ndaj nxehtësisë dhe vendoseni mbi një tenxhere me ujë të zierë. (banjomari)

2
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Duke përdorur një lëvizje elektrike dore, rrihni për rreth 8 minuta derisa përzierja të jetë e trashë dhe e zbehtë. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë.

3
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë të veçantë të madhe, rrihni kremin e dyfishtë derisa të jetë ngurtësuar. Hidhni ngadale kremin e vezeve dhe bashkojeni me panen e embel.

4
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Derdhni gjysmën e përzierjes qe eshte formuar ne taven qe deshironi te beni embelsiren. (taves vendosini nje qese kuzhine) Ne nje furlator hidhni luleshtrydhet dhe grijini. Lulehtrydhet shtojini ne taven e kremit.

5
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni gjysmen e mbetur te kremit dhe me pas gjysme e mbetur te luleshtrydheve te grira. Vendoseni taven ne ngrirje per 6 ore ose per gjithe naten.

6
Semifreddo me luleshtrydhe

Për ta shërbyer, ktheni gjysmën në një pjatë për servirje dhe hiqni me kujdes qesen e kuzhines. Zbukurojeni me recel dhe luleshtrydhe dhe servireni.

CategoryCuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni vezën, të verdhat e vezëve, ekstraktin e vaniljes dhe sheqerin në një tas të qëndrueshëm ndaj nxehtësisë dhe vendoseni mbi një tenxhere me ujë të zierë. (banjomari)

2
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Duke përdorur një lëvizje elektrike dore, rrihni për rreth 8 minuta derisa përzierja të jetë e trashë dhe e zbehtë. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë.

3
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë të veçantë të madhe, rrihni kremin e dyfishtë derisa të jetë ngurtësuar. Hidhni ngadale kremin e vezeve dhe bashkojeni me panen e embel.

4
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Derdhni gjysmën e përzierjes qe eshte formuar ne taven qe deshironi te beni embelsiren. (taves vendosini nje qese kuzhine) Ne nje furlator hidhni luleshtrydhet dhe grijini. Lulehtrydhet shtojini ne taven e kremit.

5
Semifreddo me luleshtrydhe - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni gjysmen e mbetur te kremit dhe me pas gjysme e mbetur te luleshtrydheve te grira. Vendoseni taven ne ngrirje per 6 ore ose per gjithe naten.

6
Semifreddo me luleshtrydhe

Për ta shërbyer, ktheni gjysmën në një pjatë për servirje dhe hiqni me kujdes qesen e kuzhines. Zbukurojeni me recel dhe luleshtrydhe dhe servireni.

Semifreddo me luleshtrydhe