Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Sallate Mesdhetare nje sallate shumengjyreshe e mrekullueshme me plot vlera ushqyese dhe e fresket.

Sallate Mesdhetare
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time10 minsTotal Time20 mins
Perberesit
Marinimi i Sallates
Pergatitja
1
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni marulet në një tas të madh sallate. Shtoni domatet, tranguj të copëtuar, speca jeshil të prerë në të kubikë, qepë të kuqe të prerë, ullinj.

2
Sallate Mesdhetare

Kulloni artichoken dhe thajini ato para se t'i hidhni sipër sallatës. Kullojini kallinjt e vegjel te misrit, të prera në copa një centimetër, thajini dhe shtojini në sallatë. Përhapeni djathin Feta sipër. Shtoni kaperi. Spërkateni pjesën e sipërme të sallatës me borzilok dhe rigon. Vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u shërbyer.

3
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni vaj ulliri ekstra të virgjër në një blender. Shtoni uthull verë të bardhë dhe mjaltë. Shtoni më shumë mjaltë nëse preferoni një salcë më të ëmbël.

4
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni më pak nëse preferoni një veshje tarter, më të athët. Shtoni kripë dhe piper, tarragon, lëng limoni, qepë jeshile të prerë në copa dhe mustardë.

5
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përziejini me shpejtësi të lartë të blenderit rreth 30 sekonda për të emulsifikuar të gjithë përbërësit në mënyrë që ata të mos ndahen. Hidhjani siper sallates.

Ingredients

Perberesit
Marinimi i Sallates

Directions

Pergatitja
1
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni marulet në një tas të madh sallate. Shtoni domatet, tranguj të copëtuar, speca jeshil të prerë në të kubikë, qepë të kuqe të prerë, ullinj.

2
Sallate Mesdhetare

Kulloni artichoken dhe thajini ato para se t'i hidhni sipër sallatës. Kullojini kallinjt e vegjel te misrit, të prera në copa një centimetër, thajini dhe shtojini në sallatë. Përhapeni djathin Feta sipër. Shtoni kaperi. Spërkateni pjesën e sipërme të sallatës me borzilok dhe rigon. Vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u shërbyer.

3
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni vaj ulliri ekstra të virgjër në një blender. Shtoni uthull verë të bardhë dhe mjaltë. Shtoni më shumë mjaltë nëse preferoni një salcë më të ëmbël.

4
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni më pak nëse preferoni një veshje tarter, më të athët. Shtoni kripë dhe piper, tarragon, lëng limoni, qepë jeshile të prerë në copa dhe mustardë.

5
Sallate Mesdhetare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përziejini me shpejtësi të lartë të blenderit rreth 30 sekonda për të emulsifikuar të gjithë përbërësit në mënyrë që ata të mos ndahen. Hidhjani siper sallates.

Sallate Mesdhetare