Sallatë mesdhetare me qiqra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Kjo sallatë mesdhetare me qiqra e shëndetshme verore është e lehtë për tu bërë me të gjitha perimet dhe erezat e freskëta të verës. Qiqrat shtojnë proteina dhe një vinegrette i shijshëm i bashkon të gjitha.

sallatë mesdhetare me qiqra
Yields1 Serving
Prep Time5 minsCook Time5 minsTotal Time10 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Sallatë mesdhetare me qiqra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të madh, rrihni së bashku vajin e ullirit, uthullën e verës së kuqe, rigonin e tharë, kripën kosher dhe piperin e zi të sapo bluar.

2
Sallatë mesdhetare me qiqra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni qiqrat, zemrat e angjinareve, domatet, kastravecat, ullinjtë, qepët dhe nenexhikun në tas. I përziejmë mirë të kombinohen dhe i lyejmë me vinegrette. Shtoni djathin feta dhe hidheni butësisht që të përzihet. Shijoni dhe rregulloni me kripë dhe piper shtesë sipas nevojës.

3
sallatë mesdhetare me qiqra

Shërbejeni menjëherë ose mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer. Këtë sallatë mund ta ruani në frigorifer të mbuluar, për 5 ditë. Shijojeni të ftohtë ose në temperaturë ambienti.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Sallatë mesdhetare me qiqra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të madh, rrihni së bashku vajin e ullirit, uthullën e verës së kuqe, rigonin e tharë, kripën kosher dhe piperin e zi të sapo bluar.

2
Sallatë mesdhetare me qiqra - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni qiqrat, zemrat e angjinareve, domatet, kastravecat, ullinjtë, qepët dhe nenexhikun në tas. I përziejmë mirë të kombinohen dhe i lyejmë me vinegrette. Shtoni djathin feta dhe hidheni butësisht që të përzihet. Shijoni dhe rregulloni me kripë dhe piper shtesë sipas nevojës.

3
sallatë mesdhetare me qiqra

Shërbejeni menjëherë ose mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer. Këtë sallatë mund ta ruani në frigorifer të mbuluar, për 5 ditë. Shijojeni të ftohtë ose në temperaturë ambienti.

Sallatë mesdhetare me qiqra