Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Një ndër sallatat më të përdorura në vendin tonë gjatë sezonit të dimrit është sallata me lulelakër. Por sot do t’ju sjellë një recetë pak më ndryshe nga ajo që ne përdorim në përdishmëri. Uroj ta provoni !

Yields6 Servings
Prep Time5 minsCook Time15 minsTotal Time20 mins
Produktet kryesore
Për salcën
1
Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni furrën në 200ᵒC. Ndani lulelakrën në copa të vogla dhe vendoseni në tepsi. Shtoni sipër saj vaj ulliri, kripë, piper të zi, përziejini dhe vendoseni në furrë të piqet për 12-15 minuta. Më pas lëreni të ftohet.

2
Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas shtoni të gjithë përbërësit e salcës dhe përziejini.

3
Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të thellë shtoni spinaqin, bajamet, lulelakrën e pjekur, hurmat, majdanozin, salcën dhe përziejini të gjitha së bashku. Sallata juaj është gati. Enjoy!

Category, CuisineCooking Method

Ingredients

Produktet kryesore
Për salcën

Directions

1
Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni furrën në 200ᵒC. Ndani lulelakrën në copa të vogla dhe vendoseni në tepsi. Shtoni sipër saj vaj ulliri, kripë, piper të zi, përziejini dhe vendoseni në furrë të piqet për 12-15 minuta. Më pas lëreni të ftohet.

2
Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas shtoni të gjithë përbërësit e salcës dhe përziejini.

3
Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të thellë shtoni spinaqin, bajamet, lulelakrën e pjekur, hurmat, majdanozin, salcën dhe përziejini të gjitha së bashku. Sallata juaj është gati. Enjoy!

Sallatë me lulelakër, spinaq dhe hurma arabie