Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Sallata Greke është një pjatë tradicionale verore që sigurisht mund ta gjesh në çdo restorant grek; përbëhet nga sallatë jeshile, domate, kastravec, qepë, ullinj dhe feta, djathi i bardh tradicional grek. Sallata greke është një pjatë e përshtatshme për të shoqëruar një pjatë të dytë me peshk ose mish, ose mund të shijohet si një pjatë e vetme, nëse vendosni të hani një drekë të freskët dhe të lehtë.

Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time4 minsTotal Time14 mins
1
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Prisni kastravecin, specin, domatet dhe qepen.

2
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni 1 lugë çaji uthull në një tas me ujë të ftohtë. Shtoni qepë të prerë në tas dhe lëreni mënjanë për 10 Minutaminuta më shumë. Pastaj kullojeni.

3
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Prisni djathin feta. Në një tas të madh bashkoni të gjitha perimet dhe djathin dhe lëreni mënjanë.

4
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në enë të veçantë tundni uthull, vaj ulliri, kripë, piper dhe rigon. Hidheni ne sallatën dhe trazojeni.

5
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lereni pak minuta te marinohet dhe me pas servireni.

Ingredients

Directions

1
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Prisni kastravecin, specin, domatet dhe qepen.

2
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni 1 lugë çaji uthull në një tas me ujë të ftohtë. Shtoni qepë të prerë në tas dhe lëreni mënjanë për 10 Minutaminuta më shumë. Pastaj kullojeni.

3
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Prisni djathin feta. Në një tas të madh bashkoni të gjitha perimet dhe djathin dhe lëreni mënjanë.

4
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në enë të veçantë tundni uthull, vaj ulliri, kripë, piper dhe rigon. Hidheni ne sallatën dhe trazojeni.

5
Sallate Greke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lereni pak minuta te marinohet dhe me pas servireni.

Sallate Greke