Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Kush do ti thoshte jo, një rizotoje me domate, djath parmesan dhe plot me përbërës të tjerë të cilët ndihmojnë për të krijuar një pjatë plot me shije dhe aromë. Le të nisim gatimin!

Yields2 Servings
Prep Time5 minsCook Time25 minsTotal Time30 mins
Produktet kryesore
1
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në zjarr mesatar, vendosni në një tenxhere, vajin e ullirit të ngrohet. Shtoni në të qepën dhe kavërdiseni derisa të zbutet. Shtoni më pas hudhrën dhe përziejini për disa sekonda.

2
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni në tenxhere orizin dhe përziejini. Lëreni orizin të skuqet për 6-7 minuta.

3
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas shtoni verë dhe vazhdoni të trazoni derisa e gjithë vera të ketë avulluar.Shtoni më pas domatet, të cilat paraprakishtë i keni prerë përgjysëm. Vazhdoni të përzieni derisa të vëreni se pjesa më e madhe e lëngut të domates ka shteruar.

4
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në këtë moment shtoni lëngun e pulës,përziejini vetëm pak dhe lëreni orizin në qetësi të ziejë. Provoni me ndihmën e një luge nëse orizi ka zier. Në fund shtoni djathin, gjalpin, kripë dhe piper të zi dhe përziejini. Largojeni tenxheren nga zjarri dhe shërbejeni rizoton të ngrohtë me ekstra parmesan sipër saj. Ju bëftë mirë!

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në zjarr mesatar, vendosni në një tenxhere, vajin e ullirit të ngrohet. Shtoni në të qepën dhe kavërdiseni derisa të zbutet. Shtoni më pas hudhrën dhe përziejini për disa sekonda.

2
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni në tenxhere orizin dhe përziejini. Lëreni orizin të skuqet për 6-7 minuta.

3
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas shtoni verë dhe vazhdoni të trazoni derisa e gjithë vera të ketë avulluar.Shtoni më pas domatet, të cilat paraprakishtë i keni prerë përgjysëm. Vazhdoni të përzieni derisa të vëreni se pjesa më e madhe e lëngut të domates ka shteruar.

4
Rizoto me domate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në këtë moment shtoni lëngun e pulës,përziejini vetëm pak dhe lëreni orizin në qetësi të ziejë. Provoni me ndihmën e një luge nëse orizi ka zier. Në fund shtoni djathin, gjalpin, kripë dhe piper të zi dhe përziejini. Largojeni tenxheren nga zjarri dhe shërbejeni rizoton të ngrohtë me ekstra parmesan sipër saj. Ju bëftë mirë!

Rizoto me domate