Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Kjo recetë me makarona,ricotta, limon është pjata perfekte për një vakt të shpejtë dhe të lehtë. Përbërës të thjeshtë, të freskët, shije e mrekullueshme dhe një përpjekje minimale. Uroj ta provoni!

Yields4 Servings
Prep Time5 minsCook Time15 minsTotal Time20 mins
Produktet kryesore
1
Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ziejini makaronat sipas udhëzimeve të paketimit, dhe ruani pak nga uji i makaronave (gjysëm gote uji). Kullojini makaronat dhe lërini mënjanë.

2
Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në të njëjtën tenxhere pregatisni salcën. Shtoni fillimisht vaj ulliri dhe hudhrat e qërruara dhe përziejini derisa hudhra të filloj të lëshojë aromë, më pas shtoni ricotën, parmesan-in, lëvoren e limonit dhe lëngun, kripën dhe piperin, lëngun e makaronave dhe përzieni derisa të kombinohen mirë.

3
Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur salca të jetë gati, shtoni në to makaronat dhe përziejini mirë. Në fund largojeni nga zjarri dhe shtoni rukolën. Përziejini dhe servireni të ngrohtë të shoqëruara sipër me djath parmesan dhe specë djegës të grirë imët. Enjoy!

Category, CuisineCooking Method,

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ziejini makaronat sipas udhëzimeve të paketimit, dhe ruani pak nga uji i makaronave (gjysëm gote uji). Kullojini makaronat dhe lërini mënjanë.

2
Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në të njëjtën tenxhere pregatisni salcën. Shtoni fillimisht vaj ulliri dhe hudhrat e qërruara dhe përziejini derisa hudhra të filloj të lëshojë aromë, më pas shtoni ricotën, parmesan-in, lëvoren e limonit dhe lëngun, kripën dhe piperin, lëngun e makaronave dhe përzieni derisa të kombinohen mirë.

3
Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur salca të jetë gati, shtoni në to makaronat dhe përziejini mirë. Në fund largojeni nga zjarri dhe shtoni rukolën. Përziejini dhe servireni të ngrohtë të shoqëruara sipër me djath parmesan dhe specë djegës të grirë imët. Enjoy!

Rigatoni me ricotta, limon dhe rukola