Recel karote - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Recel karote po mendoni?! Po mund ta realizoni nepermjet kesaj recete.

Recel karote
Yields1 Serving
Prep Time15 minsCook Time1 hrTotal Time1 hr 15 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Recel karote - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I pastrojmë karotat mirë dhe i grijmë në rende. Ndërkohë vendosim ujin së bashku me sheqerin kaf dhe i lëmë të vlojnë përreth 10 minuta. Shtojmë shkopin e kanellës, lëkurën e portokallit dhe i lemë të ziejnë bashkë dhe për 5 minuta.

2
Recel karote - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas shtojmë fetat e portokallit, lëng limoni, niseshtenë dhe në fund karotat e grirë në rende. I përziejmë mirë dhe e lëmë reçelin të ziejë në zjarr të ngadaltë përreth 1 orë derisa të ketë marrë ngjyrë të karamelizuar.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Recel karote - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I pastrojmë karotat mirë dhe i grijmë në rende. Ndërkohë vendosim ujin së bashku me sheqerin kaf dhe i lëmë të vlojnë përreth 10 minuta. Shtojmë shkopin e kanellës, lëkurën e portokallit dhe i lemë të ziejnë bashkë dhe për 5 minuta.

2
Recel karote - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas shtojmë fetat e portokallit, lëng limoni, niseshtenë dhe në fund karotat e grirë në rende. I përziejmë mirë dhe e lëmë reçelin të ziejë në zjarr të ngadaltë përreth 1 orë derisa të ketë marrë ngjyrë të karamelizuar.

Recel karote