Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Asgjë nuk e mposht shijen e nje pjate ravioli me sherebel dhe gjalp të sapo bërë dhe ato të bëra në shtëpi janë edhe më të mira.

Ravioli me sherebel dhe gjalp
Yields1 Serving
Prep Time2 hrsCook Time20 minsTotal Time2 hrs 20 mins
Perberesit
Perberesit per mbushjen
Perberesit per salcen
1
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni miellin ne nje siperfaqe te paster, shtoni pak kripe dhe formoni nje grope ne mes, hidhni vezet dhe pak vaj ulliri. Formoni brumin me duar derisa te krijohet nje mase homogjene dhe mbulojeni dhe e lijeni te pushoje deri 2 ore.

2
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vaj ulliri dhe hudhër të grirë në një tigan në nxehtësi mesatare. Copetoni hudhrën dhe shtoni spinaq derisa të zbutet. Fikni nxehtësinë dhe lëreni të ftohet. Pastaj copëtoni imët.

3
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas përzierje, shtoni vezën me kripë dhe piper, arrëmyshk dhe lëvore limoni. Përziejini mirë.

4
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përzierjes së vezëve, shtoni ricotta, djathin parmixhano, djathin mocarela dhe spinaqin e ftohur të copezuar. Përziejeni mire. Shijoni per ereza dhe kripe.

5
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E ndani brumin ne 4 pjese, hapni peten me nje rrul trasferoni mbushjen me permasat sa nje kokerr arre, me nje distance 2-3 cm midis tyre.

6
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hapni pjesen tjeter te brumit dhe e perdorni per te mbuluar mbushjen ne peten tjeter, duke ushtruar presion me pirun ose me dore rreth e perqark mbushjes me gjize dhe spinaq.

7
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I prisni me nje thike,vendosini ne nje vend te sperkaturme miell deri ne momentin e zjerjes. Procedoni njesoj me brumin e mbetur.

8
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I zjeni raviolit ne uje te valuar me kripe derisa te dalin ne siperfaqe

9
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E shkrini gjalpin dhe te te shtoni gjethet e sherebeles.

10
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I kulloni raviolit dhe i kaloni ne ne gjalpin me sherebele per 2 Minuta me zjarr te ulet duke i trazuar me kujdes.

11
Ravioli me sherebel dhe gjalp

Sherbeni dhe shijoni.

Ingredients

Perberesit
Perberesit per mbushjen
Perberesit per salcen

Directions

1
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni miellin ne nje siperfaqe te paster, shtoni pak kripe dhe formoni nje grope ne mes, hidhni vezet dhe pak vaj ulliri. Formoni brumin me duar derisa te krijohet nje mase homogjene dhe mbulojeni dhe e lijeni te pushoje deri 2 ore.

2
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vaj ulliri dhe hudhër të grirë në një tigan në nxehtësi mesatare. Copetoni hudhrën dhe shtoni spinaq derisa të zbutet. Fikni nxehtësinë dhe lëreni të ftohet. Pastaj copëtoni imët.

3
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas përzierje, shtoni vezën me kripë dhe piper, arrëmyshk dhe lëvore limoni. Përziejini mirë.

4
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përzierjes së vezëve, shtoni ricotta, djathin parmixhano, djathin mocarela dhe spinaqin e ftohur të copezuar. Përziejeni mire. Shijoni per ereza dhe kripe.

5
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E ndani brumin ne 4 pjese, hapni peten me nje rrul trasferoni mbushjen me permasat sa nje kokerr arre, me nje distance 2-3 cm midis tyre.

6
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hapni pjesen tjeter te brumit dhe e perdorni per te mbuluar mbushjen ne peten tjeter, duke ushtruar presion me pirun ose me dore rreth e perqark mbushjes me gjize dhe spinaq.

7
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I prisni me nje thike,vendosini ne nje vend te sperkaturme miell deri ne momentin e zjerjes. Procedoni njesoj me brumin e mbetur.

8
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I zjeni raviolit ne uje te valuar me kripe derisa te dalin ne siperfaqe

9
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E shkrini gjalpin dhe te te shtoni gjethet e sherebeles.

10
Ravioli me sherebel dhe gjalp - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I kulloni raviolit dhe i kaloni ne ne gjalpin me sherebele per 2 Minuta me zjarr te ulet duke i trazuar me kujdes.

11
Ravioli me sherebel dhe gjalp

Sherbeni dhe shijoni.

Ravioli me sherebel dhe gjalp