Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Quesadilla me Karkaleca janë thjesht të lehta për tu bërë!

Quesadilla me Karkaleca
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time5 minsTotal Time15 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhini karkalecat në një tas të vogël me 1/4 lugë çaji pluhur chipotle ose pluhur djegës, një majë kripe, një majë piper dhe një lugë gjelle lëng limoni ose limoni. Lëreni të ulet për 10 minuta. Pastaj kullojeni lëngun.

2
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni disa lugë çaji vaj ulliri në një tigan në nxehtësi mesatare të lartë. Shtoni karkalecat dhe gatuajini për gjysmë minutë në secilën anë, dhe hiqini në një tas. Karkalecat nuk duhet të gatuhen plotësisht; ata do të vazhdojnë të gatuhen gjatë ne hapin tjetër.

3
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni një sasi të vogël vaj ulliri (rreth 1/2 lugë çaji, mund të përdorni edhe gjalpë) dhe ngrohni tiganin në temperaturë mesatare. Vendosni një tortilë në tigan. Kthejeni tortilën disa herë. Hiqeni tortilën dhe përsëriteni me tortilën e dytë. Lëreni tortilën e dytë në tigan dhe ulni nxehtësinë në mesatare.

4
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkateni tortilën me djathin e grirë. Shpërndani karkalecat sipër djathit. Shtoni qepë të copëtuar dhe cilantro. Vendoseni tortilën tjetër sipër.

5
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni quesadilën nga tigani kur tortilja tani e poshtme të ketë thekur sa duhet.

6
Quesadilla me Karkaleca

Pritini si byrek në gjashtë pjesë. Shërbejeni me feta avokado dhe salcë kosi.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhini karkalecat në një tas të vogël me 1/4 lugë çaji pluhur chipotle ose pluhur djegës, një majë kripe, një majë piper dhe një lugë gjelle lëng limoni ose limoni. Lëreni të ulet për 10 minuta. Pastaj kullojeni lëngun.

2
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni disa lugë çaji vaj ulliri në një tigan në nxehtësi mesatare të lartë. Shtoni karkalecat dhe gatuajini për gjysmë minutë në secilën anë, dhe hiqini në një tas. Karkalecat nuk duhet të gatuhen plotësisht; ata do të vazhdojnë të gatuhen gjatë ne hapin tjetër.

3
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni një sasi të vogël vaj ulliri (rreth 1/2 lugë çaji, mund të përdorni edhe gjalpë) dhe ngrohni tiganin në temperaturë mesatare. Vendosni një tortilë në tigan. Kthejeni tortilën disa herë. Hiqeni tortilën dhe përsëriteni me tortilën e dytë. Lëreni tortilën e dytë në tigan dhe ulni nxehtësinë në mesatare.

4
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkateni tortilën me djathin e grirë. Shpërndani karkalecat sipër djathit. Shtoni qepë të copëtuar dhe cilantro. Vendoseni tortilën tjetër sipër.

5
Quesadilla me Karkaleca - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni quesadilën nga tigani kur tortilja tani e poshtme të ketë thekur sa duhet.

6
Quesadilla me Karkaleca

Pritini si byrek në gjashtë pjesë. Shërbejeni me feta avokado dhe salcë kosi.

Quesadilla me Karkaleca