Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Qofte pule me salcë kerri të kuq dhe kokosi dhe janë gati për t'u shërbyer për 30 minuta per te mbushur tavolinen tuaj plot me arome.

Qofte pule me salcë kerri
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time20 minsTotal Time30 mins
Perberesit
PËR SALCËN CURRY
Pergatitja
1
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 400 gradë. Vendosni fletën e pjekjes me letër pergamene për pastrim të lehtë. Në një tas të madh përzierjeje, kombinoni pulën, thërrimet e bukës, vezën, pluhurin e kerit, kripën, piperin, hudhrën dhe cilantron. Përziejini mirë me lugë ose duar.

2
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Duke përdorur një lugë biskotash të mesme, vendoseni përzierjen në duar dhe rrotullojeni në topa. Vendoseni në tepsi të veshur me pergamenë. Spërkateni me vaj ulliri në sasi të vogël (sipas dëshirës).

3
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni 10 minuta, më pas kthejeni dhe piqni edhe 5-10 minuta ose derisa qoftet të kenë marrë ngjyrë kafe dhe të kenë arritur një temperaturë të brendshme 170 gradë.

4
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërsa qoftet janë duke u gatuar, përgatisni salcën e kerit në një tigan të madh. Në zjarr mesatar, kaurdisni pastën e kerit dhe hudhrën derisa të marrin aromë (rreth 1 minutë). Përzieni qumështin e kokosit dhe salcën e sojës. Kthejeni nxehtësinë në mesatare të ulët për të zier derisa salca të fillojë të zvogëlohet dhe të trashet (rreth 10 minuta). Përzieni cilantro.

5
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të qëndrojë. Pasi qoftet të jenë gati, shtoni në salcën e kerit, duke i trazuar që të lyhen qoftet. Ngroheni në të ulët derisa të nxehet. Shërbejeni me oriz, bukë Naan dhe sallatë ose perime për një vakt të plotë.

Ingredients

Perberesit
PËR SALCËN CURRY

Directions

Pergatitja
1
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 400 gradë. Vendosni fletën e pjekjes me letër pergamene për pastrim të lehtë. Në një tas të madh përzierjeje, kombinoni pulën, thërrimet e bukës, vezën, pluhurin e kerit, kripën, piperin, hudhrën dhe cilantron. Përziejini mirë me lugë ose duar.

2
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Duke përdorur një lugë biskotash të mesme, vendoseni përzierjen në duar dhe rrotullojeni në topa. Vendoseni në tepsi të veshur me pergamenë. Spërkateni me vaj ulliri në sasi të vogël (sipas dëshirës).

3
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni 10 minuta, më pas kthejeni dhe piqni edhe 5-10 minuta ose derisa qoftet të kenë marrë ngjyrë kafe dhe të kenë arritur një temperaturë të brendshme 170 gradë.

4
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërsa qoftet janë duke u gatuar, përgatisni salcën e kerit në një tigan të madh. Në zjarr mesatar, kaurdisni pastën e kerit dhe hudhrën derisa të marrin aromë (rreth 1 minutë). Përzieni qumështin e kokosit dhe salcën e sojës. Kthejeni nxehtësinë në mesatare të ulët për të zier derisa salca të fillojë të zvogëlohet dhe të trashet (rreth 10 minuta). Përzieni cilantro.

5
Qofte pule me salce kerri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të qëndrojë. Pasi qoftet të jenë gati, shtoni në salcën e kerit, duke i trazuar që të lyhen qoftet. Ngroheni në të ulët derisa të nxehet. Shërbejeni me oriz, bukë Naan dhe sallatë ose perime për një vakt të plotë.

Qofte pule me salce kerri