Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Qofte orizi të mbushur me mozarela, janë një nga ushqimet më të dashura siciliane dhe ushqimet në rrugë. Ata janë bërë gjithnjë e më të popullarizuar në të gjithë Italinë dhe në të gjithë botën.

Qofte orizi
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lëreni ujin të ziejë në një tenxhere të thellë, shtoni orizin dhe kripën. Lëreni të ziejë 15 minuta, dhe në momentin e fundit shtoni shafranin dhe djathin.

2
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendoseni orizin në një tave dhe lëreni të ftohet disa minuta. Ndërkohë, përgatitni një brumë të thjeshtë me miell dhe uje.

3
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni një dorë oriz dhe hapeni në mes, shtoni pak mocarela ose parmezan siç dëshironi.

4
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere shtoni një sasi të konsiderueshme vaji dhe lëreni të nxehet që topat e orizit të skuqen mirë. Kaloni topat në brumë me miell, pastaj në thërrime buke dhe vendosini të skuqen. Mos skuqni më shumë se 2 topa orizi në të njëjtën kohë sepse temperatura e vajit bie.

CategoryCuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lëreni ujin të ziejë në një tenxhere të thellë, shtoni orizin dhe kripën. Lëreni të ziejë 15 minuta, dhe në momentin e fundit shtoni shafranin dhe djathin.

2
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendoseni orizin në një tave dhe lëreni të ftohet disa minuta. Ndërkohë, përgatitni një brumë të thjeshtë me miell dhe uje.

3
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni një dorë oriz dhe hapeni në mes, shtoni pak mocarela ose parmezan siç dëshironi.

4
Qofte orizi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere shtoni një sasi të konsiderueshme vaji dhe lëreni të nxehet që topat e orizit të skuqen mirë. Kaloni topat në brumë me miell, pastaj në thërrime buke dhe vendosini të skuqen. Mos skuqni më shumë se 2 topa orizi në të njëjtën kohë sepse temperatura e vajit bie.

Qofte orizi