Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Pule e pjekur me ullinj e marinuar në vaj dhe uthull me ullinj dhe rrush të thatë, më pas e pjekur me verë dhe sheqer ngjyre kafe.

Pule e Pjekur me Ullinj
Yields1 Serving
Prep Time2 hrsCook Time50 minsTotal Time2 hrs 50 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë mesatare vendosni së bashku vajin e ullirit, uthullën, rigonin, kripën, hudhrën pluhur, piperin, gjethet e dafinës, rrushin e thatë dhe ullinjtë. Vendosni pulen në marinadë, duke e lyer mirë. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer disa orë ose deri brenda natës.

2
Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngrohni furrën paraprakisht në 200 grade. Vendoseni pulën në një tave pjekjeje. Shtoni verën në marinadë dhe mbi mish pule. Spërkatni pulën me sheqer ngjyre kafe.

3
Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni në 200 grade celcius, duke pjekur herë pas here, derisa pula të zbutet, 50 minuta. Hiqni gjethet e dafinës.

Category, CuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë mesatare vendosni së bashku vajin e ullirit, uthullën, rigonin, kripën, hudhrën pluhur, piperin, gjethet e dafinës, rrushin e thatë dhe ullinjtë. Vendosni pulen në marinadë, duke e lyer mirë. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer disa orë ose deri brenda natës.

2
Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngrohni furrën paraprakisht në 200 grade. Vendoseni pulën në një tave pjekjeje. Shtoni verën në marinadë dhe mbi mish pule. Spërkatni pulën me sheqer ngjyre kafe.

3
Pule e Pjekur me Ullinj - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni në 200 grade celcius, duke pjekur herë pas here, derisa pula të zbutet, 50 minuta. Hiqni gjethet e dafinës.

Pule e Pjekur me Ullinj