Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Ne patjetër përpiqemi të përfshijmë më shumë ushqime të shëndetshme vegjetariane në dietën tonë. Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë do te jete nje mrekulli e vaktit tuaj.

Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë
Yields1 Serving
Prep Time15 minsCook Time40 minsTotal Time55 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pritini pergjysëm patëllxhanët dhe merrini tukin e brendshem. Vendosini në një tavë te lyer më parë, me vaj ulliri. Marinojini me pak kripë dhe futeni në furrë.

2
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë prisni në kube pjesët e brendshme të patëllxhanëve dhe skuqini në tigan së bashku me qepën. Shtoni salcën e domates, pak kripë dhe piper. Përziejini mirë.

3
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tani shtoni oriz dhe ujë. Lëreni për disa minuta dhe më pas shtoni koprën dhe majdanozin.

4
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mbushni patëllxhanët me masën që përgatitët. Sipër shtoni djathë të grirë dhe feta domatesh.

5
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë

Vendoseni në furrë për 30-40 minuta në 180 gradë C. Koha për të shijuar recetën!

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pritini pergjysëm patëllxhanët dhe merrini tukin e brendshem. Vendosini në një tavë te lyer më parë, me vaj ulliri. Marinojini me pak kripë dhe futeni në furrë.

2
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë prisni në kube pjesët e brendshme të patëllxhanëve dhe skuqini në tigan së bashku me qepën. Shtoni salcën e domates, pak kripë dhe piper. Përziejini mirë.

3
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tani shtoni oriz dhe ujë. Lëreni për disa minuta dhe më pas shtoni koprën dhe majdanozin.

4
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mbushni patëllxhanët me masën që përgatitët. Sipër shtoni djathë të grirë dhe feta domatesh.

5
Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë

Vendoseni në furrë për 30-40 minuta në 180 gradë C. Koha për të shijuar recetën!

Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë