Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Receta më e mirë e patateve me limon! Krokante nga jashtë dhe të buta nga brenda, me shije një të jashtëzakonshme fal përbërësve të përdorur. Më posht do të gjeni të gjitha sekretet për të pjekur patatet perfekte.

Yields6 Servings
Prep Time10 minsCook Time1 hr 20 minsTotal Time1 hr 30 mins
Produktet kryesore
1
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni furrën në 200ᵒC. Më pas preni patatet ne feta dhe vendosini në një tepsi metalike.

2
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas përzieni ujin, miellin e misrit, lëngun e limonit, vajin e ullirit dhe hudhrat e prera imët. Përzierjen hidheni sipër patateve, shtoni kripë piper dhe përziejini mirë.

3
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqini patatet derisa të marrin një ngjyrë shumë të lehtë të artë. Nxirrini nga furra, hidhni sipër tyre me rigon dhe futini përsëri brenda në furrë derisa të marrin një ngjyrë kafe. Nëse gjatë pjekjes uji absorbohet i gjithi, shtoni në tepsi 100 ml ujë të ngrohtë dhe vazhdoni pjekjen.

4
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nxirrini nga furra, lërini pak të ftohen dhe më pas servirini. Mund ti shërbeni së bashku me xaxiq. Ju bëftë mirë!

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni furrën në 200ᵒC. Më pas preni patatet ne feta dhe vendosini në një tepsi metalike.

2
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas përzieni ujin, miellin e misrit, lëngun e limonit, vajin e ullirit dhe hudhrat e prera imët. Përzierjen hidheni sipër patateve, shtoni kripë piper dhe përziejini mirë.

3
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqini patatet derisa të marrin një ngjyrë shumë të lehtë të artë. Nxirrini nga furra, hidhni sipër tyre me rigon dhe futini përsëri brenda në furrë derisa të marrin një ngjyrë kafe. Nëse gjatë pjekjes uji absorbohet i gjithi, shtoni në tepsi 100 ml ujë të ngrohtë dhe vazhdoni pjekjen.

4
Patate të pjekura me limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nxirrini nga furra, lërini pak të ftohen dhe më pas servirini. Mund ti shërbeni së bashku me xaxiq. Ju bëftë mirë!

Patate të pjekura me limon