Patate me Limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Janë perfekte për çdo familje që mblidhet sebashku. Shërbejeni ato me çdo mish të pjekur ose shpendë, sepse ato mund të gatuhen në çdo temperaturë.

Patate me Limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time40 minsTotal Time50 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Patate me Limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lëng limoni, lekurat e limonit, vaj ulliri, ujë dhe rigon në një tas të vogël për t'u përzier. Hidhni patate ne përzierjen e vajit në një tave të vogël për pjekje. Sezoni me kripë dhe piper.

2
Patate me Limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni patatet në 180 grade celcius derisa të zbuten dhe të marrin një kafe të artë, duke u kthyer herë pas here, rreth 40 Minuta. Duke përdorur shpatullën metalike, lirojini patatet nga tava për të parandaluar ngjitjen. Nëse i preferoni të butë, atëherë mbulojeni tiganin me avull dhe mbajeni në lagështirë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të qëndrojë 5 Minuta. që ata të thithin pjesën tjetër të vajit të ullirit në tigan.

Category, CuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Patate me Limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lëng limoni, lekurat e limonit, vaj ulliri, ujë dhe rigon në një tas të vogël për t'u përzier. Hidhni patate ne përzierjen e vajit në një tave të vogël për pjekje. Sezoni me kripë dhe piper.

2
Patate me Limon - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni patatet në 180 grade celcius derisa të zbuten dhe të marrin një kafe të artë, duke u kthyer herë pas here, rreth 40 Minuta. Duke përdorur shpatullën metalike, lirojini patatet nga tava për të parandaluar ngjitjen. Nëse i preferoni të butë, atëherë mbulojeni tiganin me avull dhe mbajeni në lagështirë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të qëndrojë 5 Minuta. që ata të thithin pjesën tjetër të vajit të ullirit në tigan.

Patate me Limon