Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Pastice është një pjatë e shijshme dhe që pëlqehet si nga të vegjëlit dhe të mëdhenjtë.

pastice
Yields1 Serving
Prep Time20 minsCook Time30 minsTotal Time50 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të përgatitur pastiço, si fillim mbushim një tenxhere, e me ujë dhe e lemë të ziejë. Kur të ziejë uji i hedhim pak kripë, shtojmë makaronat dhe i lemë të ziejnë per 5 Minuta.

2
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë në një enë qelqi thyejmë vezët dhe i rrahim. Më pas shtojmë dhe qumështin e ftohtë. Shtojmë djathin e bardhë të shtypur. I trazojmë mirë.

3
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Marrim një tave dhe e lyejmë me gjalpë. Hedhim në të masën e përgatitur. E trazojme mirë. Sipër i hedhim copa gjalpi dhe djathë të grirë.

4
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosim taven në furrë të nxehtë 220°C përreth 30 Minuta. Më pas fikim furrën dhe e lemë pastiçon në furrë te mpikset per 10 Minut.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për të përgatitur pastiço, si fillim mbushim një tenxhere, e me ujë dhe e lemë të ziejë. Kur të ziejë uji i hedhim pak kripë, shtojmë makaronat dhe i lemë të ziejnë per 5 Minuta.

2
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë në një enë qelqi thyejmë vezët dhe i rrahim. Më pas shtojmë dhe qumështin e ftohtë. Shtojmë djathin e bardhë të shtypur. I trazojmë mirë.

3
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Marrim një tave dhe e lyejmë me gjalpë. Hedhim në të masën e përgatitur. E trazojme mirë. Sipër i hedhim copa gjalpi dhe djathë të grirë.

4
Pastice - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosim taven në furrë të nxehtë 220°C përreth 30 Minuta. Më pas fikim furrën dhe e lemë pastiçon në furrë te mpikset per 10 Minut.

Pastice