Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Një pjatë meksikane e shpejtë dhe e lehtë për tu pregatitur. Orizi meksikan është i pasur me erëza dhe perime të cilat i shtojnë më shumë shije pjatës. Një recetë e cila kërkon shumë pak kohë për tu pregatitur, të cilën jam e sigurt që do ta adhuroni.

Yields4 Servings
Prep Time2 minsCook Time18 minsTotal Time20 mins
Produktet kryesore
1
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht pregatisni përbërësit. Preni në kubik të vegjël domatet, qepën dhe shtypni hudhrat.

2
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere të thellë shtoni gjalp dhe pak vaj ulliri(sasia sipas preferencës) dhe vendoseni në zjarr mesatar. Hidhni në tenxhere qepën dhe hudhrën dhe kavërdisini për 3-4 minuta, tregoni kujdes mos i digjni.

3
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni më pas orizin dhe kavërdiseni për 4-5 minuta të tjera. Shtoni më pas vegetën, domatet,misrin, kripën, piperin e zi, piperin e kuq, rigonin dhe ujë në raport 1:2. Përziejini të gjitha së bashku,mbulojini me kapak dhe lërini në zjarr derisa orizi të ziejë.

4
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në fund shtoni majdanozin dhe shërbejeni orizin të ngrohtë. Ju bëftë mirë!

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht pregatisni përbërësit. Preni në kubik të vegjël domatet, qepën dhe shtypni hudhrat.

2
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere të thellë shtoni gjalp dhe pak vaj ulliri(sasia sipas preferencës) dhe vendoseni në zjarr mesatar. Hidhni në tenxhere qepën dhe hudhrën dhe kavërdisini për 3-4 minuta, tregoni kujdes mos i digjni.

3
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni më pas orizin dhe kavërdiseni për 4-5 minuta të tjera. Shtoni më pas vegetën, domatet,misrin, kripën, piperin e zi, piperin e kuq, rigonin dhe ujë në raport 1:2. Përziejini të gjitha së bashku,mbulojini me kapak dhe lërini në zjarr derisa orizi të ziejë.

4
Oriz meksikan - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në fund shtoni majdanozin dhe shërbejeni orizin të ngrohtë. Ju bëftë mirë!

Oriz meksikan