Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Oriz i zi me tartuf është një super pjate. Ka më shumë antioksidantë sesa boronicat me më pak sheqer dhe më shumë fibra.

Oriz i zi me tartuf
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan me pak vaj ulliri grijmë gjysme qepën. Shtoni oriz të zi, shujeni me vere dhe i trazoni mirë. Shtoni lëngun e mishit, lëreni derisa ta pijë të gjithë dhe më pas hiqeni tiganin nga zjarri.

2
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere tjetër me vaj grijeni gjysmën e qepës. Shtoni oriz të bardhë. Lëreni të skuqet dhe më pas shuajeni me verë. Shtoni lëngun e mishit dhe lini atë derisa orizi të jetë gati dhe hiqeni atë nga zjarri.

3
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan tjetër me vaj ulliri përzieni kërpudhat me karota. Shtoni kripën dhe piperin e zi.

4
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pas 5 minutash shtoni sasinë e orizit të bardhë dhe orizit të zi që kemi përgatitur më herët. Përziejini mirë. Shtoni tartufin dhe trazojeni përsëri.

5
Oriz i zi me tartuf

Në fund e shërbejmë të ngrohtë në pjatë dhe sipër hedhim djathë të grirë.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan me pak vaj ulliri grijmë gjysme qepën. Shtoni oriz të zi, shujeni me vere dhe i trazoni mirë. Shtoni lëngun e mishit, lëreni derisa ta pijë të gjithë dhe më pas hiqeni tiganin nga zjarri.

2
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tenxhere tjetër me vaj grijeni gjysmën e qepës. Shtoni oriz të bardhë. Lëreni të skuqet dhe më pas shuajeni me verë. Shtoni lëngun e mishit dhe lini atë derisa orizi të jetë gati dhe hiqeni atë nga zjarri.

3
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan tjetër me vaj ulliri përzieni kërpudhat me karota. Shtoni kripën dhe piperin e zi.

4
Oriz i zi me tartuf - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pas 5 minutash shtoni sasinë e orizit të bardhë dhe orizit të zi që kemi përgatitur më herët. Përziejini mirë. Shtoni tartufin dhe trazojeni përsëri.

5
Oriz i zi me tartuf

Në fund e shërbejmë të ngrohtë në pjatë dhe sipër hedhim djathë të grirë.

Oriz i zi me tartuf