Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Nuk ka gje me te shijeshme se biskotat me tershere njesoj si ato te gjyshes! Kjo është nje recete mjaft e shendetshme dhe e shijeshme.

Yields30 Servings
Prep Time10 minsCook Time40 minsTotal Time50 mins
Pergatitja Brumit
1
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht ndizni furren dhe lereni t ngrohet ne 180 grade celsius. Me pas pergatisni taven me nje leter pjekjeje.

2
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje ene te thelle bashkoni përbërësit e thatë si : miellin, kanellën, sodën, pluhurin pjekës dhe kripën. Perziejni dhe lerini menjane

3
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gjalpin dhe 2 llojet e sheqernave bashkojini bashke ne nje tash dhe punojini per 6 Minuta derisa te perfitoni nje mase kremoze.

4
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi te keni perfituar masen kremoze i shtojme vezet nje nga nje dhe vaniljen. Lereni te perpunohet 3 Minuta. Përzieni përbërësit e thatë. Shtoni përzierjen e miellit në përzierjen e sheqerit me gjalpë dhe përziejeni 2Minuta derisa të kombinohen.

5
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni tërshërë, rrush të thatë dhe arra, duke i përzier vetëm derisa të shpërndahen në mënyrë të barabartë.
Këshillë për brumë ngjitës: Nëse brumi është shumë ngjitës mund ta lini te qetësohet për 30Minuta ose thjesht përdorni dy lugë për të hedhur brumin në fletët e pjekjes.

6
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Formoni brumin e biskotave ne toptha 40 gram secila, vendosini ne letren e pjekjes me hapsire midis njera tjetres.

7
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqen në furrë të nxehtë derisa të marrë ngjyrë të artë në skajet rreth 12Minuta - 14Minuta

Ingredients

Pergatitja Brumit

Directions

1
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fillimisht ndizni furren dhe lereni t ngrohet ne 180 grade celsius. Me pas pergatisni taven me nje leter pjekjeje.

2
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje ene te thelle bashkoni përbërësit e thatë si : miellin, kanellën, sodën, pluhurin pjekës dhe kripën. Perziejni dhe lerini menjane

3
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gjalpin dhe 2 llojet e sheqernave bashkojini bashke ne nje tash dhe punojini per 6 Minuta derisa te perfitoni nje mase kremoze.

4
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi te keni perfituar masen kremoze i shtojme vezet nje nga nje dhe vaniljen. Lereni te perpunohet 3 Minuta. Përzieni përbërësit e thatë. Shtoni përzierjen e miellit në përzierjen e sheqerit me gjalpë dhe përziejeni 2Minuta derisa të kombinohen.

5
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni tërshërë, rrush të thatë dhe arra, duke i përzier vetëm derisa të shpërndahen në mënyrë të barabartë.
Këshillë për brumë ngjitës: Nëse brumi është shumë ngjitës mund ta lini te qetësohet për 30Minuta ose thjesht përdorni dy lugë për të hedhur brumin në fletët e pjekjes.

6
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Formoni brumin e biskotave ne toptha 40 gram secila, vendosini ne letren e pjekjes me hapsire midis njera tjetres.

7
Biskota me tërshërë - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqen në furrë të nxehtë derisa të marrë ngjyrë të artë në skajet rreth 12Minuta - 14Minuta

Biskota me tërshërë