Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Një recetë fantastike, përgatitet shumë lehtë dhe thjeshtë. Makarona orzo me mish në furre përgatitet me mish viçi, qingji apo edhe mish pule.

Makarona Orzo me Mish në Furre
Yields1 Serving
Prep Time15 minsCook Time1 hrTotal Time1 hr 15 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Si fillim vendosni mishin në një tenxhere me vaj ulliri dhe kaurdisini.

2
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni qepët e grira hollë. Jepuni nje laurdisje te lehte dhe kaurdisni bashkë dhe shtoni karrotat e grira, e më pas 1 luge salce dhe domatet e grira.

3
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas shtoni 4 gota ujë, shtoni kripën dhe piperin e kuq e të zi dhe lërini të zjejnë përreth 15-20 minuta.

4
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni makaronat e vogla në nje tigan jepuni nje te kaurdisur dhe me pas vendosni thelat e mishit dhe mbulojeni tavën me lëngun e mishit, domateve dhe qepëve.

5
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Futeni tavën të piqet në furrë me 180 gradë përreth 40 minuta. Në fund kur ta servirni, sipas preferencë mund t’i shtoni edhe pak piper djegës ose djathe te grire.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Si fillim vendosni mishin në një tenxhere me vaj ulliri dhe kaurdisini.

2
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni qepët e grira hollë. Jepuni nje laurdisje te lehte dhe kaurdisni bashkë dhe shtoni karrotat e grira, e më pas 1 luge salce dhe domatet e grira.

3
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas shtoni 4 gota ujë, shtoni kripën dhe piperin e kuq e të zi dhe lërini të zjejnë përreth 15-20 minuta.

4
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni makaronat e vogla në nje tigan jepuni nje te kaurdisur dhe me pas vendosni thelat e mishit dhe mbulojeni tavën me lëngun e mishit, domateve dhe qepëve.

5
Makarona Orzo me Mish në Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Futeni tavën të piqet në furrë me 180 gradë përreth 40 minuta. Në fund kur ta servirni, sipas preferencë mund t’i shtoni edhe pak piper djegës ose djathe te grire.

Makarona Orzo me Mish në Furre