Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Makaronat me pule te pjekura ne furre përmbajne gjithçka që ju nevojitet: makarona, copa pule në salcë domate, salcë béchamel dhe djathë të shkrirë. Pjata perfekte për darkën e fundjavës familjare.

Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time25 minsCook Time30 minsTotal Time55 mins
Per Beshamelin
Perberes te tjere
1
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 190 grade celsius. Beni gati nje tave dhe lereni menjane. Në një tenxhere të madhe të mbushur me ujë shtoni 1 lugë gjelle kripë dhe lëreni të ziejë.

2
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë, në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare. Shtoni qepë të copëtuar dhe kaurdiseni për 5 Minuta, shtoni hudhër të shtypur dhe kavërdiseni për 2 Minutaminuta më shumë.

3
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni kube pule dhe gatuajeni, duke i përzier herë pas here, derisa të gatuhen, rreth 6 Minuta. Pastaj shtoni speca zilesh të prerë në kubikë dhe gatuajini për 2-3 minuta. Shtoni paste domate, salcë domate, kripë, piper, spec, rigon dhe trazojini mirë. Gatuajeni për 4 Minuta dhe fikni nxehtësinë.

4
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur uji është duke zierë, shtoni makaronat dhe gatuajini në al dente. Ndërkohë bëni salcën e besamelit: në një tigan të madh me salcë, shkrini gjalpin, shtoni miell dhe tundeni derisa të formohet pasta e lëmuar, pastaj gatuajeni për 1 Minuta minutë. Gradualisht shtoni qumësht të ngrohtë, ndërsa lëvizni vazhdimisht. Vazhdoni të tundni në nxehtësi mesatare të lartë derisa salca të zbutet dhe të trashet. Llokoçis në kripë, piper dhe arrëmyshk.

5
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni salcën në makarona, shtoni përzierjen e pulës. Trazoni derisa të bashkohet mirë. Kalojeni në enën e pjekjes. Sasi e vogël sipër mocarela të integruar dhe çedër të integruar.

6
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni për rreth 25 Minuta - 30 Minuta, derisa të marrë një ngjyrë të artë dhe të flluskojë. Lëreni të ftohet pak para se ta shërbeni.

Category, Cooking Method, ,

Ingredients

Per Beshamelin
Perberes te tjere

Directions

1
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 190 grade celsius. Beni gati nje tave dhe lereni menjane. Në një tenxhere të madhe të mbushur me ujë shtoni 1 lugë gjelle kripë dhe lëreni të ziejë.

2
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë, në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare. Shtoni qepë të copëtuar dhe kaurdiseni për 5 Minuta, shtoni hudhër të shtypur dhe kavërdiseni për 2 Minutaminuta më shumë.

3
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni kube pule dhe gatuajeni, duke i përzier herë pas here, derisa të gatuhen, rreth 6 Minuta. Pastaj shtoni speca zilesh të prerë në kubikë dhe gatuajini për 2-3 minuta. Shtoni paste domate, salcë domate, kripë, piper, spec, rigon dhe trazojini mirë. Gatuajeni për 4 Minuta dhe fikni nxehtësinë.

4
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur uji është duke zierë, shtoni makaronat dhe gatuajini në al dente. Ndërkohë bëni salcën e besamelit: në një tigan të madh me salcë, shkrini gjalpin, shtoni miell dhe tundeni derisa të formohet pasta e lëmuar, pastaj gatuajeni për 1 Minuta minutë. Gradualisht shtoni qumësht të ngrohtë, ndërsa lëvizni vazhdimisht. Vazhdoni të tundni në nxehtësi mesatare të lartë derisa salca të zbutet dhe të trashet. Llokoçis në kripë, piper dhe arrëmyshk.

5
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni salcën në makarona, shtoni përzierjen e pulës. Trazoni derisa të bashkohet mirë. Kalojeni në enën e pjekjes. Sasi e vogël sipër mocarela të integruar dhe çedër të integruar.

6
Makarona me Pule ne Furre - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni për rreth 25 Minuta - 30 Minuta, derisa të marrë një ngjyrë të artë dhe të flluskojë. Lëreni të ftohet pak para se ta shërbeni.

Makarona me Pule ne Furre