Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Receta më e shijshme dhe kremoze e makaronave! Makarona me pule dhe domate te thare do behen te preferuarat e familjes.

Makarona me pule dhe domate te thare
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Për salcën e domates së tharë nga dielli:
Pergatitja
1
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne një tenxhere të madhe me ujë të kripur gatuajini makaronat. Kullojeni makaronat dhe lëreni mënjanë, duke u mbajtur të ngrohtë.

2
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë përgatisni salcën kremoze të pulës.Ne një tigan të madh, të thellë, në zjarr mesatar shtoni vaj gatimi. Sapo tigan të jetë i nxehtë, shtoni në të gjoksin e pulës dhe sezonin me kripë dhe piper.

3
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni pulën nga tigani dhe mbajeni të ngrohtë anash. Në të njëjtIn tigan, shtoni gjalpë. Pasi të jetë shkrirë, shtoni kërpudha dhe qepë. Trazoni për 7 deri në 8 minuta, ose derisa kërpudhat të skuqen dhe qepa të zbutet.

4
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni në të hudhrën e grirë dhe domatet e thara dhe gatuajini për një minutë shtesë. Sezoni përzierjen me kripë, piper, spec të tymosur, rigon të thatë dhe borzilok.

5
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni verën e bardhë dhe lëreni të ziejë për disa minuta derisa të zvogëlohen shumica e lëngjeve. Hidhni nje sasi te vogël me miell dhe përzierje atë mirë, pastaj gatuaj për 1 minutë.

6
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Filloni të shtoni qumësht dhe trazoni mirë pas çdo shtese. Për një salcë më të pasur, të shtoni 1 filxhan pana në vend të 1 filxhan qumësht (por kjo mbetet ne deshiren tuaj) . Shtoni në të lëngun e pulës dhe kthejeni pulën e skuqur në tigan.

7
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tek salca shtoni makaronat dhe perziejini derisa makaronat te lidhen me salcen kremoze.

8
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni te makaronat angjinare të marinuar, majdanoz dhe djathë dhe përziejini mirë derisa gjithçka të bashkohet mirë.

Category, Cooking Method,

Ingredients

Perberesit
Për salcën e domates së tharë nga dielli:

Directions

Pergatitja
1
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne një tenxhere të madhe me ujë të kripur gatuajini makaronat. Kullojeni makaronat dhe lëreni mënjanë, duke u mbajtur të ngrohtë.

2
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë përgatisni salcën kremoze të pulës.Ne një tigan të madh, të thellë, në zjarr mesatar shtoni vaj gatimi. Sapo tigan të jetë i nxehtë, shtoni në të gjoksin e pulës dhe sezonin me kripë dhe piper.

3
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni pulën nga tigani dhe mbajeni të ngrohtë anash. Në të njëjtIn tigan, shtoni gjalpë. Pasi të jetë shkrirë, shtoni kërpudha dhe qepë. Trazoni për 7 deri në 8 minuta, ose derisa kërpudhat të skuqen dhe qepa të zbutet.

4
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni në të hudhrën e grirë dhe domatet e thara dhe gatuajini për një minutë shtesë. Sezoni përzierjen me kripë, piper, spec të tymosur, rigon të thatë dhe borzilok.

5
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni verën e bardhë dhe lëreni të ziejë për disa minuta derisa të zvogëlohen shumica e lëngjeve. Hidhni nje sasi te vogël me miell dhe përzierje atë mirë, pastaj gatuaj për 1 minutë.

6
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Filloni të shtoni qumësht dhe trazoni mirë pas çdo shtese. Për një salcë më të pasur, të shtoni 1 filxhan pana në vend të 1 filxhan qumësht (por kjo mbetet ne deshiren tuaj) . Shtoni në të lëngun e pulës dhe kthejeni pulën e skuqur në tigan.

7
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tek salca shtoni makaronat dhe perziejini derisa makaronat te lidhen me salcen kremoze.

8
Makarona me pule dhe domate te thare - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni te makaronat angjinare të marinuar, majdanoz dhe djathë dhe përziejini mirë derisa gjithçka të bashkohet mirë.

Makarona me pule dhe domate te thare