Makarona Fettuccine Alfredo - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.Authoradmin
VlerësimiDifficulty

Fettuccine Alfredo ose fettuccine al burro është një pjatë me makarona italiane me fettuccine të freskët të hedhur me gjalpë dhe djathë parmixhano. Ndërsa djathi shkrihet, ai emulsionon lëngjet për të formuar një salcë të lëmuar dhe të pasur që mbulon makaronat.

Yields6 Servings
Prep Time10 minsCook Time20 minsTotal Time30 mins
PERBERESIT
Pergatitja
1
Shkrini gjalpin

Shkrini gjalpin në një tenxhere ose tigan të madh, shtoni kremin dhe sillni atë të ziejë, pastaj ziej, duke e përzier për 5 Minuta.

2
Djathë parmixhano parmigiano reggiano i sapo grire.

Shtoni djathin parmixhano duke shtuar kripë dhe piper, hiqni tenxheren nga flaka.

3
zieni fettuccine

Tenxhere të madhe me ujë të kripur ku të zieni fettuccinet sipas kohës së gatimit të treguar në paketim, por kullojeni shumë "al dente".

4
Fettuccine all'Alfredo është një pjatë italiane

Ku keni shkrir gjalpin, vendosni kremin pana në nxehtësi të ulët (opcionale), shtoni makaronat dhe pak ujë nga pasta duke shtuar spërkatje me djathin parmixhano dhe majdanoz.

Ingredients

PERBERESIT

Directions

Pergatitja
1
Shkrini gjalpin

Shkrini gjalpin në një tenxhere ose tigan të madh, shtoni kremin dhe sillni atë të ziejë, pastaj ziej, duke e përzier për 5 Minuta.

2
Djathë parmixhano parmigiano reggiano i sapo grire.

Shtoni djathin parmixhano duke shtuar kripë dhe piper, hiqni tenxheren nga flaka.

3
zieni fettuccine

Tenxhere të madhe me ujë të kripur ku të zieni fettuccinet sipas kohës së gatimit të treguar në paketim, por kullojeni shumë "al dente".

4
Fettuccine all'Alfredo është një pjatë italiane

Ku keni shkrir gjalpin, vendosni kremin pana në nxehtësi të ulët (opcionale), shtoni makaronat dhe pak ujë nga pasta duke shtuar spërkatje me djathin parmixhano dhe majdanoz.

Makarona Fettuccine Alfredo