Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Lasagna me Spinaq është një pjatë përrallore me makarona pa mish. Në vend të mishit, salca e domates përfshin spinaq të freskët, dhe mbushja përfshin një shtresë djathi ricotta, si dhe djathëra parmixhano dhe mozzarella.

Lasagna me Spinaq
Yields1 Serving
Prep Time15 minsCook Time40 minsTotal Time55 mins
Perberesit
Per Lasagnen
Pergatitja
1
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni vaj ulliri ne nje tigan me nxehtesi mesatare dhe me pas shtoni qepen. Marinojeni me kripe himalaje dhe lereni te zieje per rreth 15 minuta.

2
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni hudhër, piper dhe thekon piper dhe kavardisni rreth 1 minutë. Trazoni domatet, mbulojeni me kapak dhe ziejeni në zjarr të ngadaltë rreth 20 minuta.

3
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni majdanozin dhe spinaqin dhe nderkohe trazoni.

Pergatitja per lazanjen
4
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni djathë ricotta në një tas përzierje. Shtoni vezë, djathë parmixhano, kripë, piper dhe borzilok. Trazoni përbërësit për t'u kombinuar.

5
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkatni një enë pjekje qelqi me vaj gatimi. Përhapni rreth fundit të 1/3 filxhan salcë domate. Sipër hidhni petë lazanje.

6
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përzierjen e djathit ricotta e vendoseni sipër petëve. Do të duhet të përdorni të paktën dy herë më shumë se kjo.

7
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtresoni me nje sasi te vogël me një shtresë djathi mocarela. Perseriteni 2 here kete shtresim petesh.

8
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni përzierjen e mbetur të salcës së domates. Sipër hidhni djathin mocarela dhe përzierjen e djathit. Mbuloni me fletë metalike dhe piqni rreth 30 minuta. Hiqni fleten metalike dhe piqni edhe 15 minuta shtesë.

Category, CuisineCooking Method, ,

Ingredients

Perberesit
Per Lasagnen

Directions

Pergatitja
1
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidhni vaj ulliri ne nje tigan me nxehtesi mesatare dhe me pas shtoni qepen. Marinojeni me kripe himalaje dhe lereni te zieje per rreth 15 minuta.

2
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni hudhër, piper dhe thekon piper dhe kavardisni rreth 1 minutë. Trazoni domatet, mbulojeni me kapak dhe ziejeni në zjarr të ngadaltë rreth 20 minuta.

3
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni majdanozin dhe spinaqin dhe nderkohe trazoni.

Pergatitja per lazanjen
4
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendosni djathë ricotta në një tas përzierje. Shtoni vezë, djathë parmixhano, kripë, piper dhe borzilok. Trazoni përbërësit për t'u kombinuar.

5
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Spërkatni një enë pjekje qelqi me vaj gatimi. Përhapni rreth fundit të 1/3 filxhan salcë domate. Sipër hidhni petë lazanje.

6
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përzierjen e djathit ricotta e vendoseni sipër petëve. Do të duhet të përdorni të paktën dy herë më shumë se kjo.

7
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtresoni me nje sasi te vogël me një shtresë djathi mocarela. Perseriteni 2 here kete shtresim petesh.

8
Lasagna me Spinaq - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni përzierjen e mbetur të salcës së domates. Sipër hidhni djathin mocarela dhe përzierjen e djathit. Mbuloni me fletë metalike dhe piqni rreth 30 minuta. Hiqni fleten metalike dhe piqni edhe 15 minuta shtesë.

Lasagna me Spinaq