Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Lamington -et shpesh mbushen me krem ​​ose reçel, dhe disa receta përdorin tortë me pandispanje më të përballueshme në vend të tortës me gjalpë pasi per disa shije eshte paksa e rende.

Lamington
Yields1 Serving
Prep Time25 minsCook Time30 minsTotal Time55 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë rrihni sheqerin, vaniljen dhe gjalpin me mikser derisa të zbehet dhe të bëhet kremoze, më pas filloni të shtoni një vezë në të njëjtën kohë, duke i rrahur pas çdo shtimi.

2
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas, hidhni gjysmën e miellit mbi përzierjen e gjalpit dhe përzieni. Më pas, shtoni gjysmën e qumështit dhe përzieni edhe një herë. Bëni këtë hap edhe një herë me miellin dhe qumështin e mbetur.

3
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Derdhni brumin në tave. Piqeni në furrën e nxehur më parë për 30 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë pa asnjë thërrime. (kjo esht prova qe behet per te pare nese brumi eshte pjekur). Kur të piqet, lëreni në tepsi për 10 minuta, më pas kthejeni në një raft teli që të ftohet. Mbulojeni me një pecete dhe lëreni te ftohet gjate natës.

4
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Të nesërmen për të bërë kremin, fillimisht sitini sheqerin e ëmbëlsirave së bashku me kakaon në një tas, më pas shtoni gjalpin dhe ujin e vluar dhe përzieni derisa të bëhet një masë homogjene.

5
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Presim tortën në 15 pjesë të barabarta, vendosim kokosin e grirë në një enë dhe vendosim një raft teli mbi tepsi.

6
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Me një pirun, zhytni një katror të kekut në krem, shkundni pjesën e tepërt dhe mbështilleni në kokos. Vendosni çdo katror të përfunduar në raftin e përgatitur të telit.

7
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi të jenë bërë të gjitha, lërini të qëndrojnë për dy orët e ardhshme përpara se t'i shërbeni.

CategoryCuisineCooking Method

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një enë rrihni sheqerin, vaniljen dhe gjalpin me mikser derisa të zbehet dhe të bëhet kremoze, më pas filloni të shtoni një vezë në të njëjtën kohë, duke i rrahur pas çdo shtimi.

2
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Më pas, hidhni gjysmën e miellit mbi përzierjen e gjalpit dhe përzieni. Më pas, shtoni gjysmën e qumështit dhe përzieni edhe një herë. Bëni këtë hap edhe një herë me miellin dhe qumështin e mbetur.

3
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Derdhni brumin në tave. Piqeni në furrën e nxehur më parë për 30 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë pa asnjë thërrime. (kjo esht prova qe behet per te pare nese brumi eshte pjekur). Kur të piqet, lëreni në tepsi për 10 minuta, më pas kthejeni në një raft teli që të ftohet. Mbulojeni me një pecete dhe lëreni te ftohet gjate natës.

4
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Të nesërmen për të bërë kremin, fillimisht sitini sheqerin e ëmbëlsirave së bashku me kakaon në një tas, më pas shtoni gjalpin dhe ujin e vluar dhe përzieni derisa të bëhet një masë homogjene.

5
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Presim tortën në 15 pjesë të barabarta, vendosim kokosin e grirë në një enë dhe vendosim një raft teli mbi tepsi.

6
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Me një pirun, zhytni një katror të kekut në krem, shkundni pjesën e tepërt dhe mbështilleni në kokos. Vendosni çdo katror të përfunduar në raftin e përgatitur të telit.

7
Lamington - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi të jenë bërë të gjitha, lërini të qëndrojnë për dy orët e ardhshme përpara se t'i shërbeni.

Lamington