Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Kjo recetë me kunguj të mbushur është plot shije. I mbushni me tre lloje djathi si dhe një nga përbërësit e mi të preferuar: speca të kuq të pjekur. Specat shtojnë ngjyrë dhe shije të pabesueshme kur përzihen me djathërat dhe borzilokun. Mund ti shijoni si një pjatë kryesore , ose si pjatë shoqëruese. Ju gjithashtu mund të shtoni edhe pak proteina duke përzier gjel deti të gatuar, ose sallam, ose mish pule në përzierjen e ricotës dhe piperit. Tofu i thërrmuar, kuinoa, oriz apo edhe një grusht qiqrash të konservuar ose të gatuar gjithashtu do t'i jepnin shumë vlera ushqyese kësaj recete.

Yields6 Servings
Prep Time5 minsCook Time25 minsTotal Time30 mins
Produktet kryesore
1
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni furrën në 200ᵒC. Shtroni në një tepsi, letër kuzhine dhe lëreni mënjanë.

2
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lani kungujt dhe prejini përgjysëm në drejtim vertikal. Më pas me ndihmën e një luge largoni pak nga brendësia e kungullit, në mënyrë që të mund të vendosni mbushjen.

3
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni pak vaj ulliri dhe kripë sipër kungujve, vendosini në tepsi dhe futini në furrë të piqen për 12 minuta, ose derisa të shikoni që kungujt kanë filluar të zbuten.

4
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë, preni në copa të vogla specin e pjekur dhe hudhrat. Më pas përzieni në një tas specin, ricotta, djathin parmesan, kripë, piper të zi dhe hudhrat.

5
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nxirrni nga furra kungujt dhe vendosni sipër tyre mbushjen e pregatitur. Vendosni sipër mozzarella dhe futeni përsëri në furrë edhe për 6-7 minuta të tjera, ose derisa djathi të shkrijë dhe kungujt të zbuten.

6
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shërbejeni me borzilok të freskët të shtuar sipër. Enjoy!

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndizni furrën në 200ᵒC. Shtroni në një tepsi, letër kuzhine dhe lëreni mënjanë.

2
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lani kungujt dhe prejini përgjysëm në drejtim vertikal. Më pas me ndihmën e një luge largoni pak nga brendësia e kungullit, në mënyrë që të mund të vendosni mbushjen.

3
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni pak vaj ulliri dhe kripë sipër kungujve, vendosini në tepsi dhe futini në furrë të piqen për 12 minuta, ose derisa të shikoni që kungujt kanë filluar të zbuten.

4
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë, preni në copa të vogla specin e pjekur dhe hudhrat. Më pas përzieni në një tas specin, ricotta, djathin parmesan, kripë, piper të zi dhe hudhrat.

5
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nxirrni nga furra kungujt dhe vendosni sipër tyre mbushjen e pregatitur. Vendosni sipër mozzarella dhe futeni përsëri në furrë edhe për 6-7 minuta të tjera, ose derisa djathi të shkrijë dhe kungujt të zbuten.

6
Kunguj të mbushur me ricotta - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shërbejeni me borzilok të freskët të shtuar sipër. Enjoy!

Kunguj të mbushur me ricotta