Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Një shtresë e trashë kremi vaniljeje, e vendosur në mes të dy shtresave të brumit të pluhurosur me sheqer pluhur, me pak fjalë, është përshkrimi i krémes, një ëmbëlsirë e preferuar hungareze.

krémes
Yields1 Serving
Prep Time1 hrCook Time40 minsTotal Time1 hr 40 mins
Perberesit
PËR PLUHURIM
Pergatitja
1
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Filloni duke bërë qumështin e mbushur me vanilje. Qumështin e vendosim në një tenxhere të vogël dhe e ngrohim në nxehtësi të ulët deri në mesatare. Merrni kokrrën e vaniljes, grijini farat në qumësht dhe hidhni edhe kokrrën e fasules në qumësht. Mbulojeni tenxheren, hiqeni nga zjarri dhe lëreni për 1 orë.

2
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sipërfaqen e punës e lyeni me miell dhe e hapni brumin në një drejtkëndësh të hollë. Ndani atë në 4 pjesë, më pas hapeni secilën pjesë dhe vendosni ato njëra mbi tjetrën. Vendoseni në frigorifer për 20 minuta. Ndërkohë, ngrohni furrën në 400°F.

3
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pritini brumin e ftohur në gjysmë. Merrni gjysmën e parë dhe hapeni shumë hollë - kjo do të jetë pjesa e sipërme e krémes tuaj. Tani, paloseni brumin në gjysmë dhe transferojeni në një tavë pjekjeje. E shpalosim brumin dhe e rregullojmë në mënyrë që të shkojë përgjysmë anëve të një enë pjekjeje dhe të ketë palosje të thella në fund. Kjo bëhet sepse brumi tkurret gjatë pjekjes.

4
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tani, bëni kremin. Rrihni të verdhat e vezëve me ½ filxhan sheqer në një tas mesatar derisa të bëhen të lehta dhe me gëzof - për rreth 8 minuta. Kombinoni miellin, xhelatinën dhe sheqer vaniljen në një tas të veçantë. Shtojini ato në përzierjen e të verdhës së vezës gradualisht dhe përziejini derisa të jenë të lëmuara.

5
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni kokrrat e vaniljes nga qumështi i mbushur me vanilje dhe derdhni qumështin ngadalë në enën me përzierjen e kremës.

6
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Transferoni përzierjen e kremës në një tenxhere me madhësi mesatare dhe vendoseni në zjarr mesatar. Përziejini vazhdimisht derisa temperatura të arrijë 80°C. Përdorni një termometër gatimi për të përcaktuar temperaturën. Hiqeni kremin nga zjarri, shtoni gjalpin dhe lëreni mënjanë.

7
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë rrihni të bardhat e vezëve me një mikser elektrik derisa të formohen maja të buta. Shtoni lëngun e limonit dhe sheqerin dhe vazhdoni të përzieni derisa të bëhet e fortë dhe me shkëlqim. Bashkoni butësisht kremin në ne te bardhën e vezës.

8
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidheni kremin mbi shtresën e poshtme të brumit të shkrirë dhe vendoseni enën e pjekjes në frigorifer. Kur kremi të fillojë të ngurtësohet, rregulloni kuadratet e brumit sipër. Lërini krémes të ftohet plotësisht.

9
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pak para se t'i shërbeni krémes, i presim në copa individuale dhe i pudrosim me sheqer pluhur.

CategoryCuisineCooking Method,

Ingredients

Perberesit
PËR PLUHURIM

Directions

Pergatitja
1
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Filloni duke bërë qumështin e mbushur me vanilje. Qumështin e vendosim në një tenxhere të vogël dhe e ngrohim në nxehtësi të ulët deri në mesatare. Merrni kokrrën e vaniljes, grijini farat në qumësht dhe hidhni edhe kokrrën e fasules në qumësht. Mbulojeni tenxheren, hiqeni nga zjarri dhe lëreni për 1 orë.

2
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sipërfaqen e punës e lyeni me miell dhe e hapni brumin në një drejtkëndësh të hollë. Ndani atë në 4 pjesë, më pas hapeni secilën pjesë dhe vendosni ato njëra mbi tjetrën. Vendoseni në frigorifer për 20 minuta. Ndërkohë, ngrohni furrën në 400°F.

3
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pritini brumin e ftohur në gjysmë. Merrni gjysmën e parë dhe hapeni shumë hollë - kjo do të jetë pjesa e sipërme e krémes tuaj. Tani, paloseni brumin në gjysmë dhe transferojeni në një tavë pjekjeje. E shpalosim brumin dhe e rregullojmë në mënyrë që të shkojë përgjysmë anëve të një enë pjekjeje dhe të ketë palosje të thella në fund. Kjo bëhet sepse brumi tkurret gjatë pjekjes.

4
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Tani, bëni kremin. Rrihni të verdhat e vezëve me ½ filxhan sheqer në një tas mesatar derisa të bëhen të lehta dhe me gëzof - për rreth 8 minuta. Kombinoni miellin, xhelatinën dhe sheqer vaniljen në një tas të veçantë. Shtojini ato në përzierjen e të verdhës së vezës gradualisht dhe përziejini derisa të jenë të lëmuara.

5
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqni kokrrat e vaniljes nga qumështi i mbushur me vanilje dhe derdhni qumështin ngadalë në enën me përzierjen e kremës.

6
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Transferoni përzierjen e kremës në një tenxhere me madhësi mesatare dhe vendoseni në zjarr mesatar. Përziejini vazhdimisht derisa temperatura të arrijë 80°C. Përdorni një termometër gatimi për të përcaktuar temperaturën. Hiqeni kremin nga zjarri, shtoni gjalpin dhe lëreni mënjanë.

7
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndërkohë rrihni të bardhat e vezëve me një mikser elektrik derisa të formohen maja të buta. Shtoni lëngun e limonit dhe sheqerin dhe vazhdoni të përzieni derisa të bëhet e fortë dhe me shkëlqim. Bashkoni butësisht kremin në ne te bardhën e vezës.

8
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hidheni kremin mbi shtresën e poshtme të brumit të shkrirë dhe vendoseni enën e pjekjes në frigorifer. Kur kremi të fillojë të ngurtësohet, rregulloni kuadratet e brumit sipër. Lërini krémes të ftohet plotësisht.

9
Kremes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pak para se t'i shërbeni krémes, i presim në copa individuale dhe i pudrosim me sheqer pluhur.

Kremes