Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Krem Karamel i shpejte, i fresket dhe teper i shijeshem. Sidomos ne stinen e veres eshte teper freskues.

Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields6 Servings
Prep Time20 minsCook Time25 minsTotal Time45 mins
Pergatitje Per Karamelin
Pergatitja Per Kremin
1
Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatisim karamelen duke hedhur në një enë sheqerin dhe ujin. I vendosim në zjarr deri sa të marrë ngjyrën kafe të errët të karameles.

Ashtu siç është e nxehtë dhe karamelja është duke pluskuar e hedhim në enën apo kupat e aluminit ose qelqi të trashë ku do ta pjekim.

2
Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nga ana tjetër nisim përgatitjen e kremit. Hedhim në një enë vezët, sheqerin dhe vaniljen dhe shtojmë pak nga pak qumështin e nxehtë duke i trazuar. Sigurohemi që qumështin e nxehtë të mos e hedhim menjëherë pasi priten vezët. Masën e përgatitur e shtojmë tek ena ku kemi hedhur karamelen e shkrirë.

3
Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Enën me krem karamel e vendosim në tepsi në të cilën hedhim një gotë të madhe me ujë. I fusim në furrë për pjekje me 180 gradë për 30 Minuta derisa kremi të mpikset. Pasi fikim furrën i lëmë edhe pak në ngrohjen e furrës dhe kur e servirim, sipas preferencës mund ta përmbysim në mënyrë që pjesa e sipërme të jetë e mbuluar nga karameli.

Ingredients

Pergatitje Per Karamelin
Pergatitja Per Kremin

Directions

1
Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Përgatisim karamelen duke hedhur në një enë sheqerin dhe ujin. I vendosim në zjarr deri sa të marrë ngjyrën kafe të errët të karameles.

Ashtu siç është e nxehtë dhe karamelja është duke pluskuar e hedhim në enën apo kupat e aluminit ose qelqi të trashë ku do ta pjekim.

2
Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nga ana tjetër nisim përgatitjen e kremit. Hedhim në një enë vezët, sheqerin dhe vaniljen dhe shtojmë pak nga pak qumështin e nxehtë duke i trazuar. Sigurohemi që qumështin e nxehtë të mos e hedhim menjëherë pasi priten vezët. Masën e përgatitur e shtojmë tek ena ku kemi hedhur karamelen e shkrirë.

3
Krem Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Enën me krem karamel e vendosim në tepsi në të cilën hedhim një gotë të madhe me ujë. I fusim në furrë për pjekje me 180 gradë për 30 Minuta derisa kremi të mpikset. Pasi fikim furrën i lëmë edhe pak në ngrohjen e furrës dhe kur e servirim, sipas preferencës mund ta përmbysim në mënyrë që pjesa e sipërme të jetë e mbuluar nga karameli.

Krem Karamel