Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Krem gjalpi i perdorur ne shume embelsira dhe torta te ndryshme. Krem pak i forte ne shije por qe mund ta zbusni me pak pana te embel.

Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time5 minsCook Time10 minsTotal Time15 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të madh, rrahim gjalpin e zbutur me ndihmën e një mikseri elektrik ose një luge druri derisa të bëhet kremoz. Shtojmë gjysmën e sheqerit pluhur dhe vazhdojmë rrahjen derisa të zbutet akoma më shumë.

2
Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtojmë gjysmën tjetër të sheqerit, 2 lugë qumësht dhe vazhdojmë përzierjen derisa të kemi arritur trashësinë e dëshiruar. Nëse kremi rezulton shumë i lëngshëm, shtojmë akoma edhe pak sheqer pluhur, apo nëse rezulton shumë i trashë, shtojmë akoma edhe pak qumësht.

3
Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtojmë së fundi edhe vaniljen duke e perzierë mirë, e mbulojmë tasin me letër celofoni dhe e ruajm në frigorifer për maksimumi 3 ditë. Përpara se ta përdorim, e lëmë në temperaturë ambjenti për disa orë dhe e rrahim për pak sekonda me mikser elektrik për ti rikthyer butësinë.

CategoryCuisine

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të madh, rrahim gjalpin e zbutur me ndihmën e një mikseri elektrik ose një luge druri derisa të bëhet kremoz. Shtojmë gjysmën e sheqerit pluhur dhe vazhdojmë rrahjen derisa të zbutet akoma më shumë.

2
Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtojmë gjysmën tjetër të sheqerit, 2 lugë qumësht dhe vazhdojmë përzierjen derisa të kemi arritur trashësinë e dëshiruar. Nëse kremi rezulton shumë i lëngshëm, shtojmë akoma edhe pak sheqer pluhur, apo nëse rezulton shumë i trashë, shtojmë akoma edhe pak qumësht.

3
Krem gjalpi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtojmë së fundi edhe vaniljen duke e perzierë mirë, e mbulojmë tasin me letër celofoni dhe e ruajm në frigorifer për maksimumi 3 ditë. Përpara se ta përdorim, e lëmë në temperaturë ambjenti për disa orë dhe e rrahim për pak sekonda me mikser elektrik për ti rikthyer butësinë.

Krem gjalpi